جستجو
ثبت برند - رویال ثبت
فهرست مطالب
ثبت برند به چه معناست ؟ ثبت برند بدین منظور تدوین گردید که بتوانیم براحتی محصولات و تولید کنندگان محصولات را از یکدیگر تفکیک نماییم . یعنی بتوانیم با تعیین برند و نام تجاری مشخصات آن محصول و کیفیت آنرا در ذهن مصرف کننده تداعی کنیم . مثلا با شنیدن نام موبایل اپل یا آیفون تمامی مشخصات آن بطور کامل در ذهن شنونده تداعی میگردد .
 

ثبت برند چیست

برای این که در مورد ثبت برند توضیح بدهیم. ابتدا لازم است درباره برند، اطلاعاتی داشته باشیم. در تعریف برند به زبان ساده، باید بگوییم برند در واقع یک نام، نشان و علامت خاص، یا ترکیب از نام و علامت است؛ که برای متمایز کردن، به کار می رود.

امروزه کالا ها و خدمات مشابه بسیار، زیادی وجود دارد. به عنوان مثال تولید کنندگان لباس اغلب، لباس هایی با ظاهر مشابه تولید می کنند. هر یک از این تولید کنندگان، تمایل دارند محصول تولیدی آن ها با سایز محصول ها مشابه، متمایز باشد.

در صورت متمایز بودن هر یک از این محصولات، مشتری ها می توانند؛ خرید دقیقی  داشته باشند. اما اگر این محصولات مختلف، از یکدیگر متمایز نباشند؛ مشتری ها قادر به تشخیص محصولات یک تولیدی از تولیدی دیگر نیستند. به همین دلیل اغلب از خرید این نوع محصولات، اجتناب کرده و تولید کنندگان،  مشتری های خود را از دست می دهند.

برند فقط برای کسب و کارهای تولید به کار نمی رود. بلکه خدمات ارائه شده توسط یک کسب و کار نیز، می تواند برند مخصوص خودش را، داشته باشد. به عنوان مثال کسب و کارهای هایی که، کار تشریفات و پذیرایی را انجام می دهند. در صورتی که برند داشته باشند؛ از سایر رقبای خود متمایز شده و شناخته می شوند. در نتیجه، شانس بیشتری برای جذب مشتری دارند. اولین کارکرد برند برای متمایز کردن کسب و کارهای تولیدی و خدماتی، از رقیب های خود در بازار های داخلی و جهانی است.

ثبت برند-royalsabt.com

اگر فرد دیگری بخواهد از این نام تجاری بدون کسب اجازه استفاده نماید و بر روی محصول خود از نام تجاری شخص دیگری استفاده نماید مطابق قانون ثبت علائم تجاری ومالکیت معنوی و صنعتی شخص میتواند از وی شکایت نماید و وی را مورد پیگرد قانونی قراردهد . اگر بخواهیم به تاریخچه ثبت برند پی ببریم باید گفت قدمت این کار به 4000 سال پیش میرسد و اولین بار در چین و بر روی ظروف چینی این حک برند صورت گرفت .
اما آیا ثبت برند الزامیست یا اختیاری ؟ اگر اجباریست شامل چه محصولاتی میگردد ؟
 
بطور کلی باید گفت ثبت برند بصورت عمومی احتیاری است . اما اولین قدم برای راه اندازی یک تجارت ثبت برند تجاری میباشد . اغلب دیده شده که شخص محصولات و خدمات خود را بدون ثبت نام تجاری راه اندازی نموده است و بعدا مورد افراد دیگری قرار گرفته است . معمولا پس از اینکه شخص به قول معروف محصول خود را در بازار جا انداخته است فرد دیگری با استفاده از نام محصول وی اقدام به فروش محصول خود می نماید و اغلب از کیفیت محصول اصلی پایینتر بوده و هم باعث بدنامی محصول اصلی میگردد و هم به فروش محصول اصلی
ضربهع وارد می آید .در برخی موارد دیده شده برخی سود جویان پا را فراتر نهاده و اقدام ثبت برند فرد دیگری می نمایند. همه موارد فوق الذکر دلیلی است بر اینکه ثبت برند تجاری به نفع شخص دارنده یک تجارت میباشد .
 
تماس با ما-royalsabt.com
 

مدارک لازم برای ثبت برند چیست؟

ثبت برند نیازمند مدارک مشخصی است که از طرف اداره مالکیت معنوی مشخص شده اند. این مدارک برای همه افراد یکسان بوده و نمی توان یکی یا چند مورد از آنها را حذف کرد. بدون در دست داشتن این اسناد، مسیر ثبت برند شما منحرف خواهد شد.

مدارک مهم برای ثبت برند جاری به این شرح هستند:

 1. مدارک هویتی فرد متقاضی
 2. مدارک هویتی شرکت متقاضی (اساسنامه و روزنامه های رسمی/ تغییرات)
 3. کپی کارت بازرگانی شرکت و کارت عضویت اتاق بازرگانی در مواردی که طراحی لوگو کاملا لاتین است
 4. مجوزهای لازم برای راه اندازی شرکت مانند پروانه بهره برداری

در نظر داشته باشید که ارائه تصاویر مربوط به لوگو نیز در زمان ثبت برند الزامی است. این تصاویر باید در اندازه های 6 در 6 سانتی متر تهیه شوند. اگر تصویر برند شما دو بعدی و یا سه بعدی است، باید چند تصویر از زوایای مختلف آن نیز تهیه کنید. همچنین وکالتنامه فردی که قرار امور مربوط به ثبت برند شما را انجام، فراموش نکنید.

راهنمای ثبت برند

ثبت برند یکی از الزامات دنیای مدرن است. در دنیای امروزی، مصرف کنندگان در زندگی روزمره غرق شده و به طور مداوم در معرض علائم تجاری هستند. افراد به طور ناخودآگاه این علائم را به عنوان محصولات واقعی و نه به عنوان مارک های مربوط به آن محصول، در نظر می گیرند؛ بنابراین، مهم است که با ثبت قانونی برند خود این ارزش افزوده را به تجارتتان هدیه داده و آن را از گزند اتفاقات محافظت کنید. در متن حاضر سعی کرده ایم یک راهنمای مناسب برای این مهم تهیه کنیم تا شما با مدارک لازم و شرایط مختلف ثبت برند آشنا شوید.

ثبت برند-royalsabt.com

اهمیت ثبت کردن قانونی برند

ثبت برند یک پروسه و روال قانونی دارد. بعد از طراحی برند مناسب، باید آن را حتما به ثبت قانونی رساند. ممکن است بعضی ها گمان کنند؛ نیازی به ثبت کردن برند نداشته و فقط کافی است، نام و یا نشانی را طراحی کرده و از آن استفاده کنند. این مسئله کاملا اشتباه است.

ثبت نکردن قانونی برند، می تواند مشکل های مختلفی را ایجاد کند. برند های ثبت نشده، نمی توانند در تبلیغات رسمی شرکت کنند. اما به غیر از این مورد، مشکل های بزرگ تری برای کسب و کارهای  که برند خود را به طور قانونی ثبت نکردند؛ به وجود می آید. اگر برند به طور رسمی ثبت نشود؛ ممکن است مشابه با یک برند رسمی باشد. این گونه مشکلات حقوقی و ادعا هایی مانند تقلب در کار، به وجود خواهد آمد.

همچنین به غیر از این مورد ثبت نکردن برند، سبب سو استفاده ه نیز خواهد شد. به عنوان مثال اگر شما تولید کننده موفقی باشید، ممکن است افرادی شروع به تولید کالایی مشابه با کالای شما بکنند و از برندی مشابه به برند شما استفاده کنند.  این گونه سبب ضرر و زیان و از دست رفتن مشتری های شما می شوند. در این صورت باید این مشکل را از طریق قانون، پیگیری کنید. اما به دلیل ثبت نکردن به برند، مشکل های زیادی برای شما پیش خواهد آمد. با وجود این مشکلات می توان  اهمیت ثبت قانونی برند را متوجه شد.

اما در چه مواردی ثبت برند الزامیست ؟
 1. اگر محصول شما مواد غذایی میباشد و میخواهید پروانه بهره برداری و پروانه بهداشت دریافت نمایید  .
 2. اگر میخواهید استاندارد ایران دریافت نمایید .
 3. اگر قصد صادرات محصول خود را دارید باید نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام نمایید .
 4. اگر میخواهید پروانه بهره برداری از سازمان صنعت معد تجارت دریافت نمایید .
 
در این موارد الزام قانون گذار به دریافت گواهی 10 ساله ثبت برند تجاری میباشد .
 
 
ثبت برند-royalsabt.com

ثبت برند شخصی

ثبت برند شخصی یک فرایند حقوقی است که به افراد اجازه می‌دهد برند خود را در دسترس عموم قرار دهند و از آن حقوق مالکیت برند را بدست آورند. برای ثبت برند شخصی، شما باید به دفتر ثبت اداری یا سازمان ملی مالکیت صنعتی و معنوی مراجعه کنید و مراحل ثبت را طی کنید. این شامل جستجوی برند، تهیه اطلاعات و مستندات مورد نیاز، پرداخت هزینه، ارسال درخواست، بررسی و پردازش درخواست، و در نهایت صدور گواهی ثبت برند است.  ثبت برند شخصی در سایت‌ها، جهت نمایش کسب و کار و محصولات به مشتریان پیشنهاد می‌شود. برای شناخته شدن جهانی محصولات، ثبت برند شخصی توصیه می‌شود؛ زیرا این اقدام باعث موفقیت در زمینه‌های مختلف کسب و کار می‌شود. ثبت برند شخصی، نوعی بازاریابی است که با وارد کردن برند به سامانه‌ها، فروش محصولات را افزایش می‌دهد. ثبت علامت شخصی باعث رونق و افزایش فروش کسب و کارها و آشنا کردن محصولات با مهارت‌های شرکت یا کمپانی مربوطه می‌شود. ثبت برند شخصی نمایانسازی و ترویج حقوقی یا حقیقی، ثبت علامت تجاری، حق انحصاری، تمایز در بازار، ترویج کسب و کاراست. برای ثبت برند شخصی، ابتدا باید نام تجاری مورد نظر را بررسی کرده و از عدم تداخل با برندهای مشابه اطمینان حاصل کنید. سپس مدارک شامل کپی شناسنامه یا کارت ملی و اطلاعات مربوط به برند را تهیه کنید. بعد از آن، فرم ثبت برند را تکمیل و هزینه ثبت را پرداخت کنید. پس از تأیید مراحل، برند شخصی شما ثبت خواهد شد و شما یک گواهی ثبت برند دریافت خواهید کرد. این ثبت برند شما را از استفاده دیگران جلوگیری کرده و حق انحصاری استفاده از برند را به شما می‌دهد. مدت زمان لازم برای ثبت برند شخصی ممکن است متفاوت باشد و بستگی به عوامل مختلفی مانند درخواست‌ها و تداخل نام تجاری دارد.

 

تماس با رویال ثبت

استعلام ثبت برند

استعلام قبل از ثبت برند یک امر ضروری است. زیرا که وجود هر گونه شباهت در کار شما با کار دیگران، یک امتیاز منفی است. در نظر داشته باشید که بارها مجبور شوید به مشتریان توضیح دهید این ما هستیم و آن برند مانده در ذهن شما، رقیب یا همکار ماست.

این نوع سؤالات معمولا به خاطر تشابه در برندها اتفاق می افتد. زمانی که با استعلام برند متوجه شوید تا چه میزان به دیگران شباهت دارید، می توان موارد مشابه را از بین برد و کار خود را در مسیر متفاوت راه اندازی کرد. حالا این شما هستید که در ذهن مخاطب مانده اید و او مجبور نیست برای به یاد آوردن شما مدت زیادی را فکر کند.

همچنین فراموش نکنید که برند های بسیار مشابه، از طرف کارشناسان تأیید نخواهند شد. اولین و مهم ترین اصل در زمان ثبت برند، یگانگی و جدید بودن آن است. اهمیت استعلام ثبت برند را اینجا می توان به خوبی درک کرد.

اگر می خواهید در بازار کاری خود، خوش بدرخشید، فراموش نکنید که ثبت برند کار یک شبه نیست. این مسئله نیازمند مشاوره و چند جلسه بررسی از زوایای مختلف است. در نتیجه باید همین ابتدای کار وسواس لازم را در نظر داشته باشید تا در مراحل بعدی با کمترین دغدغه ممکن پیش بروید. تجربه 17 سال رویال ثبت این کار را برای شما آسان می کند.

خوب این به جای بررسی چند باره یک مسیر، با استفاده از سرویس رایگان مشاوره با کارشناسان رویال ثبت از تجربه آنها استفاده کنید. رویال ثبت با اتمام موفق بیش از 12000 پرونده مختلف، به راحتی می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کرده و مسیر درست را پیش پای شما بگذارد.

ثبت برند-royalsabt.com

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری، به دلیل رشد کسب و کارهای آنلاین و تبلیغات در فضای مجازی، بسیار اهمیت پیدا کرده است. ثبت برند تجاری، اولین گام برای تجارت است؛ زیرا نام تجاری شما را از رقبا تمایز می‌دهد و مشتریانتان را به سمت شما هدایت می‌کند. ثبت برند تجاری در سامانه اداره مالکیت معنوی کشور، جهت رسمیت و جلوگیری از سوءاستفاده توسط دیگران انجام می‌شود.

مراحل ثبت برند تجاری شامل در  گام ساده است:

 • دریافت مشاوره حرفه‌ای و رایگان
 • استعلام برند قبل از ثبت
 • تهیه مدارک لازم
 • ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی و دریافت گواهی امضاء
 • تنظیم صحیح و ثبت اظهارنامه برند
 • بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت
 • مراجعه به اداره علامت و دریافت سند ۱۰ ساله برند است.

در فرایند ثبت برند تجاری، باید از ثبت علامت‌هایی که ناتوان در تمایز دادن نسبت به سایر علامت‌ها هستند خودداری شود.

 • علائمی که بی‌خصوصیت و کاملاً عمومی هستند.
 • علائمی که توصیفی یا فقط یک اسم تعیین کننده نوع کالا هستند.
 • علائمی که گمراه کننده شبیه یا ترجمه‌ای از یک علامت تجاری معروف باشند.
 • علائمی که شبیه یا عیناً به علائم ثبت شده دیگری باشند.
 • علائمی که مغایر با نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند.
 • علائمی که با علامت‌های تجاری ثبت شده توسط اشخاص ثالث در تعارض باشند.
 • علائمی که با سوءنیت ثبت شوند، و علائمی که جزء علائم مندرج در کنوانسیون پاریس باشند.

این موارد غیرقابل ثبت هستند و در صورت ثبت، ممکن است باطل شده و استفاده از آنها منع شود. در آخر پس از بررسی و تایید، دفتر ثبت اداری یا سازمان ملی مالکیت صنعتی و معنوی گواهی ثبت برند تجاری را صادر می‌کند. این گواهی نشان می‌دهد که برند تجاری شما با مقررات قانونی ثبت شده است. پرداخت هزینه‌های ثبت علامت تجاری میتواند به صورت آنلاین، واریز بانکی، یا پرداخت حضوری در دفتر ثبت صورت گیرد.

مزایای ثبت برند تجاری 

 
ارائه وجهه بهتر به کسب کار شما
عدم سو استفاده توسط دیگران از برند تجاری شما
تولید کنندگان در صورت ثبت برند باید از کیفیت نسبی محصول خود اطمینان حاصل کنند و سپس ادقام به فروش و توزیع محصول نمایند .
بازرایابی و فروش محصول سهلتر و آسانتر میگردد و معرفی محصول به مشتریان راحتتر صورت میپذیرد .
برند تجاری بعنوان معرف محصول ارزش خاصی دارد و پس از مدتی دارای ارزش معنوی برای محصول میگردد . هم اکنون برند کوکا کولا ارزشی بالغ بر 67 میلیارد دلار دارا میباشد .
علامت تجاری به صاحب امتیاز آن اعتبار میدهد .
برند تجاری معرف مشخصات منحصر بفرد و مشخصات عمومی محصول شماست .
برند تجاری مانع فعالیت افراد غیر منصف و متقلب میباشد و میتواند مانعی برای کپی برداری از محصول شما باشد .
میتوانید پس از ثبت برند تجاری در ایران نسبت به ثبت برند تجاری در کشورهای دیگر اعم از کشورهایی که عضو کنوانسوین مادرید هستند برند خود را جهانی ثبت نمایید . معمولا کشورهایی که حوزه صادرات شما رد حال و آینده میباشد میتواند در اولویت ثبت برند جهانی قرار گیرد .
برای ارائه تبلیغات تلویزیونی حتما باید برند تجاری شما ثبت شده باشد .
ثبت برند-royalsabt.com

ثبت برند و لوگو

ثبت برند یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ حقوق مادی و معنوی برای شرکت ها یا اشخاص می باشد که تا حد زیادی می تواند مانع از سو استفاده در تولید و ارائه محصولات تقلبی با نام یک برند شناخته شده گردد. نکته بسیار مهم اینکه، برند با لوگو تفاوت دارد و نباید این دو را یکسان در نظر گرفت. حتی مراحل ثبت هر یک از این دو با هم متفاوت می باشند و می توان به صورت همزمان یا جدا از هم نسبت به ثبت آنها اقدام نمود.

منظور از ثبت لوگو حفظ تمام حقوق مادی و معنوی برای یک نشان و علامت می باشد که متعلق به یک برند است. در واقع لوگو علامت یا شکل گرافیکی و بصری می باشد که نشان دهنده یک برند خاص بوده و به همین دلیل نمی تواند تکراری باشد. برند همان نام سازمان، شرکت یا کارخانه و نهاد می باشد که از حروف تشکیل شده و باید معنادار باشد.

 

مزایای ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو چند مزیت مهم به همراه دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمام حقوق مادی و معنوی آنها حفظ میشود. لذا در صورت بروز هرگونه سو استفاده از آنها امکان پیگیری از طریق طریق مراجع قانونی وجود دارد.
 • برندهای ثبت شده از نظر اعتبار در سطح بالایی قرار داشته و می تواند بر اعتماد مشتریان آنها تاثیر مثبت ایجاد کند.
 • ثبت لوگو و برند باعث میشود تا محصولات ما در بازار کاملا شناخته شده شوند و مشتریان راحت تر قادر به تشخیص آنها هستند.
 • برندهای ثبت شده از اعتبار بالاتری برخوردار بوده و در بازاریابی می توانند قدرتمندتر عمل کنند.
 • تسهیلات بانکی برای برندهای ثبت شده تنوع بالایی داشته و می تواند شرایط را برای توسعه کسب و کار فراهم کند.

هزینه ثبت برند

در فرآیند ثبت برند مراحل متعددی لازم است طی شود و بر همین اساس نرخ های متفاوتی برای هر گام ارائه خواهد شد. هزینه تنظیم اسناد، هزینه ورود اطلاعات به سامانه، هزینه ثبت اظهارنامه، حق الوکاله، هزینه آگهی اول و دوم در روزنامه رسمی از جمله مواردی هستند که بر هزینه ثبت برند تاثیرگذار خواهند بود. علاوه براین، با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن برند نیز نرخ های متفاوتی ارائه میشود.

لازم به ذکر است هزینه و تعرفه های ارائه شده در هر سال متفاوت بوده و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای استعلام نرخ روز با کارشناسان رویال ثبت تماس بگیرید.

ثبت برند-royalsabt.com

ثبت برند شرکت

سازمان ها یا مجموعه هایی که متعلق به بیش از یک نفر می باشند برای ثبت برند لازم است به صورت شرکت این اقدام را انجام دهند. به عبارت دیگر در این شرایط ثبت برند شرکت انجام میشود که دارای زیرمجموعه های متعددی است که عبارتند از ثبت شرکت سهامی خاص، شرکت تعاونی، شرکت با مسئولیت محدود و تضامنی و غیر تجاری! هر یک از این موارد دارای محدودیت هایی پس از ثبت می باشند و به همین دلیل لازم است قبل از هرگونه اقدام برای ثبت برند شرکت با کارشناسان و افراد فعال در این حوزه مشورت نمایید. به عنوان مثال، شرکت هایی که به صورت مسئولیت محدود ثبت میشوند، امکان شرکت در مزایده ها را نخواهند داشت.

به منظور ثبت شرکت لازم است بر اساس قوانین مطرح شده ابتدا حداقل 5 نام مناسب و سه سیلابی و معنادار ارائه شود. در صورت تایید، فرم های مربوطه باید تکمیل و اطلاعات و مدارک شناسایی هر یک از افراد در سمت های مختلف شرکت نیز ارائه شود. لازم به ذکر است که در این مرحله محدودیت هایی وجود دارد از قبیل عدم امکان اختصاص دادن سمت به کارمندان دولت در شرکت، داشتن حداقل 18 سال برای تمام افراد و هیئت مدیره، عدم امکان اختصاص دادن سمت مدیر عامل به یک شخص در دو شرکت مختلف.

تماس با رویال ثبت

مراحل ثبت برند 

قبل از شروع پروسه ثبت، مقدمات دیگری باید فراهم شود. ابتدا شما باید برند پیشنهادی خود را طراحی کنید. البته این کار را، می توان به طراحان گرافیک سپرد. استعلام گرفتن، اولین مرحله ثبت برند است. در این مرحله، بررسی های لازم برای مشابه نبودن برند جدید با برند های قبلی، صورت می گیرد. سپس در صورت نبود مشکل در مرحله اول، باید فرم ها و اظهار نامه های مخصوصی پر شود. این فرم ها همراه با مدارک، به اداره مالکیت معنوی فرستاده خواهد شد. بعد از بررسی ها و تایید این اداره، سند مالکیت برند به شما اعطا می شود.

در مورد ثبت برند دانستن نکات زیر خالی از لطف نیست :
 1. علامت تجاری قابل انتقال به غیر میباشد و با یک صلحنامه محضری قابل نقل و انتقال میباشد .
 2. علامت تجاری دو نوبت در روزنامه رسمی کل کشور ثبت و سپس برای برند تجاری یک تصدیق نامه 10 ساله صادر میشود .
 3. علامت تجاری پس از 10 سال قابل تمدید میباشد . قانونگذار تعیین نموده است که حداکثر پس از 6 ماه از زمان مدت انقضا برند  تجاری شخص میتواند نسبت به تمدید برند اقدام نماید و پس از 6 ماه از اولیوت خارج میگردد .
 4. در صورتیکه شخصی بخواهد از برند تجاری شما استفاده نماید باید بصورت کتبی و رسمی این موضوع به ثبت برسد .
 5. تعیین طبقات برای برند تجاری از موارد مهم میباشد که باید به آن توجه ویژه ای گردد . طبقات علامت شامل 45 طبقه مختلف میباشد .که هر کدام از محصولاتیا هم خانواده آنها در آن طبقه گنجانده میشود.
 
لیست طبقات علامت بشرح زیر است :
 • طبقه ١ – مواد شیمیائی و چسبها .
 • طبقه ٢- رنگ روغن جلا لاک مواد ضد زنگ زدگی.
 • طبقه ٣- ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس
 • طبقه٤- روغنها و گریسهای صنعتی روان کننده
 • طبقه ٥- مواد داروئی و بیطاری مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی
 • طبقه ٦- فلزات عادی و آلیاژهای آنها مواد ساختمانی فلزی
 • طبقه ٧- انواع ماشین و ماشینهای افزار انواع موتور
 • طبقه ٨- انواع ابزار و لوازم دستی
 • طبقه ٩- اسباب و آلات علمی دریانوردی مساحی عکاسی سینمایی بصری وزن کردن
 • طبقه ١٠- آلات و ابزار جراحی پزشکی دندانسازی وبیطاری
 • طبقه ١١- دستگاههای روشنائی حرارتی مولد بخار طبخ خنک کردن تهویه تامین آب بهداشتی .
 • طبقه ١٢- وسایط نقلیه.
 • طبقه ١٣- اسلحه گرم مهمات
 • طبقه ١٤- فلزات گرانبها و آلیاژهای آنها اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .
 • طبقه ١٥- آلات موسیقی .
 • طبقه ١٦- کاغذ مقوا و کالاهای ساخته شده مواد پلاستیکی برای بسته بندی حروف و کلیشه چاپ.
 • طبقه ١٧- لاستیک کائوچو صمغ آزبست
 • طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده
 • طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختمانی )( غیر فلزی).
 • طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثیه آئینه قاب عکس کالاهای ساخته شده از چوب
 • طبقه ٢١- ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه
 • طبقه ٢٢- طناب ریسمان تور چادر سایبان برزن
 • طبقه ٢٣- انواع نخ و رشته.
 • طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای.
 • طبقه ٢٥- انواع لباس.
 • طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب
 • طبقه ٢٧- انواع فرش قالیچه حصیر وزیرانداز
 • طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی
 • طبقه ٢٩- گوشت گوشت ماهی گوشت طیور وشکار عصاره گوشت سبزیجات ومیوه جات به صورت کنسرو خشک شده و پخته شده انواع ژله مربا و کمپوت تخم مرغ شبر و محصولات لبنی روغنها و چربیهای خوارکی .
 • طبقه ٣٠ – قهوه چای کاکائو شکر برنج نشاسته نشاسته کاساریا مانیوک ( تاپیوکا) نشاسته نخل خرما ( ساگو) بدل قهوه آرد و فراورده های تهیه شده از غلات نان نان شیرینی شرینی جات شیرینی یخی عسل ملاس یا شیره قند مایه خمیر گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان نمک خردل سرکه انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات یخ .
 • طبقه ٣١- محصولات کشاورزی
 • طبقه ٣٢- مائ الشعیر آبهای معدنی و
 • طبقه ٣٣- …………………….
 • طبقه ٣٤- تنباکو.
 • طبقه ٣٥- تبلیغات.
 • طبقه ٣٦- بیمه امور مالی.
 • طبقه ٣٧- ساختمانسازی تعمیرو بازسازی.
 • طبقه ٣٨- مخابرات.
 • طبقه ٣٩- حمل و نقل بسته بندی
 • طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.
 • طبقه ٤١- آموزش و پرورش.
 • طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری
 • طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذیه.
 • طبقه ٤٤- خدمات پزشکی
 • طبقه ٤٥- خدمات شخصی یا اجتماعی

ثبت برند در ایران

ثبت برند در ایران یک فرآیند حقوقی است که به افراد حقوقی و حقیقی امکان می‌دهد نام تجاری و علامت تجاری خود را تعریف و حفاظت کنند. این فرآیند شامل چند مرحله است که شامل بررسی صلاحیت نام تجاری، جمع‌آوری مدارک مورد نیاز، تکمیل فرم‌های ثبت برند، پرداخت هزینه‌های مربوطه و دریافت گواهی ثبت می‌شود. با ثبت برند، فرد یا شرکت می‌توانند از حقوق انحصاری برند خود بهره‌مند شوند و از تقلید نامناسب و سوء استفاده از برندشان جلوگیری کنند. همچنین، ثبت برند به کسب و کار اعتبار و شناخته شدگی بیشتری می‌بخشد و در فرآیند ترویج و بازاریابی تأثیر مثبتی دارد. امروزه، با توجه به پیشرفت فناوری، فرآیند ثبت برند آنلاین نیز امکان‌پذیر است و افراد می‌توانند به راحتی از طریق سامانه‌های مجازی ثبت برند خود را انجام دهند. به طور خلاصه، ثبت برند یک راهکار حرفه‌ای و موثر برای حفاظت از هویت تجاری و حقوق انحصاری است که به فرد یا شرکت کمک می‌کند تا در محیط رقابتی روزافزون بهترین عملکرد را ارائه دهند. هزینه ثبت برند در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع برند (واژگانی، تصویری، صوتی و …)، تعداد کلاس‌های بین‌المللی، نوع متقاضی (حقیقی یا حقوقی) و سایر فاکتورهای مربوطه. هزینه ثبت برند در ایران شامل هزینه‌های مربوط به درخواست اولیه ثبت برند، هزینه‌های پردازش و بررسی درخواست، هزینه‌های چاپ آگهی رسانه‌های رسمی، هزینه‌های صدور گواهی ثبت برند و هزینه‌های تمدید برند در دوره‌های زمانی مشخص است. در ایران، هزینه‌های ثبت برند قابل استرداد نیستند. پس از پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت برند و صدور گواهی ثبت، مبلغ پرداختی قابل بازگشت نمی‌باشد. بنابراین، قبل از پرداخت هزینه‌ها، بهتر است دقت کافی را در انتخاب برند و تهیه مستندات لازم به عمل آورده و مطمئن شوید که می‌خواهید آن برند را ثبت کنید.

سوالات متداول ثبت برند

ارائه وجهه بهتر به کسب کار شما عدم سو استفاده توسط دیگران از برند تجاری شما تولید کنندگان در صورت ثبت برند باید از کیفیت نسبی محصول خود اطمینان حاصل کنند و سپس ادقام به فروش و توزیع محصول نمایند . بازرایابی و فروش محصول سهلتر و آسانتر میگردد و معرفی محصول به مشتریان راحتتر صورت میپذیرد . برند تجاری بعنوان معرف محصول ارزش خاصی دارد و پس از مدتی دارای ارزش معنوی برای محصول میگردد . هم اکنون برند کوکا کولا ارزشی بالغ بر 67 میلیارد دلار دارا میباشد . علامت تجاری به صاحب امتیاز آن اعتبار میدهد.

اگر محصول شما مواد غذایی میباشد و میخواهید پروانه بهره برداری و پروانه بهداشت دریافت نمایید . اگر میخواهید استاندارد ایران دریافت نمایید . اگر قصد صادرات محصول خود را دارید باید نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام نمایید . اگر میخواهید پروانه بهره برداری از سازمان صنعت معد تجارت دریافت نمایید . در این موارد الزام قانونگذار به دریافت گواهی 10 ساله ثبت برند تجاری میباشد .

برای شروع مراحل ثبت، مقدمات دیگری باید فراهم شود. ابتدا شما باید برند پیشنهادی خود را طراحی کنید. البته این کار را، می توان به طراحان گرافیک سپرد. استعلام گرفتن، اولین مرحله ثبت برند است. در این مرحله، بررسی های لازم برای مشابه نبودن برند جدید با برند های قبلی، صورت می گیرد. سپس در صورت نبود مشکل در مرحله اول، باید فرم ها و اظهار نامه های مخصوصی پر شود. این فرم ها همراه با مدارک، به اداره مالکیت معنوی فرستاده خواهد شد. بعد از بررسی ها و تایید این اداره، سند مالکیت برند به شما اعطا می شود.

برای ثبت آنلاین برند لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید:

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین