خیابان شریعتی روبروی ظفر مجتمع تجاری نگین ظفر طبقه پنجم واحد E
ساعت کاری ۲۴ ساعته ۷ روز کاری
royalsabtsite@gmail.com
لوگو

کارت بازرگانی

آخرین مقالات
کارت یازرگانی - رویال ثبت

فهرست مطالب
مدرکی که  برای  صادرات و واردات  کالاهای مجازبازرگای  الزامی میباشد . در نتیجه در این کشور  تنها افرادی می‌توانند واردات و صادرات انجام دهند که دارای کارت بازرگانی باشند.
پروسه کارت بازرگانی به این صورت میباشد که ابتدا دفاتر پلمپ مالیاتی بازرگان (در قالب شخصیت حقیقی و حقوقی باید در ادره ثبت شرکتها در قالب اظهارنامه ثبت گردد.
کارت بازرگانی، در راستای فعالیت های تجاری و اقتصادی به وجود آمده است. اشخاص حقیقی و یا حقوقی می توانند کارت بازرگانی را دریافت کنند. دریافت کارت های بازرگانی، به سبب مزایای آن برای فعالین اقتصادی بسیار توصیه می شود.
اخذ کارت های بازرگانی، دارای پروسه مشخصی است. برای دریافت این کارت ها می توان از مشاوران و متخصص های این زمینه کمک گرفت. در ادامه بیشتر در مورد کارت های بازرگانی بیشتر توضیح  دهیم.
 
کارت بازرگانی-royalsabt.com
 

کارت بازرگانی چیست؟

تجارت از گذشته تا به امروز، همواره بخش مهمی از زندگی انسان ها را تشکیل داده است. بسیاری از نیاز های انسان، به کمک تجارت رفع می شود. امروزه هر کشوری برای فعالیت های اقتصادی و تجارت خود، دارای قانون های مشخصی است. این قانون ها، فعالیت های مجاز اقتصادی را برای تجار مشخص می کند. ابزار مختلفی برای فعالیت اقتصادی وجود دارد.

کارت بازرگانی یکی از این ابزار ها می باشد. کارت های بازرگانی، سابقه ایی بیش از 70 سال در ایران دارند. البته این کارت ها از گذشته تا به امروز، تغییرات بسیار زیادی کردند. با توجه به پیشرفت های دنیای مدرن، کارت های بازرگانی نیز مانند بسیاری از کارت های دیگر، هوشمند سازی شدند. در واقع می توان به نحوی این کارت را مانند شناسنامه ای تصور کرد. این کارت برای فعالیت اقتصادی تولید کنندگان ، صادر کنندگان کالا و همچنین برای فعالیت وارد کنندگان کالا به کشور الزامی است.

تماس با رویال ثبت

کارت های بازرگانی برای افراد حقیقی صادر می شود. اما از طرفی اشخاص حقوقی مانند شرکت های مختلف نیز می توانند اقدام به اخذ کارت های بازرگانی بکنند. کارت های بازرگانی انواع مختلفی دارند

کارت بازرگانی حقوقی

در حالت کلی کارت های بازرگانی به دو گروه حقیقی و حقوقی تقسیم بندی میشوند که هر یک دارای مزیا و محدودیت هایی می باشند. کارت بازرگانی در شرایطی صادر میشود که هدف دریافت این مجوز برای یک شرکت خاص باشد و به نام فرد یا مدیرعامل صادر نخواهد شد.

از مهم ترین ویژگی ها و البته تفاوت های آنها با کارت های حقیقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نرخ مالیات برای کارت های حقوقی ثابت و 25 درصد از درآمد می باشد، این در حالیست که برای حقیقی به صورت متغیر و در بازه 15 تا 35 درصد از درآمد سالانه در نظر گرفته میشود.
 • برخی از مجوزهای ورود یا خروج کالا از طرف گمرک تنها برای دارندگان کارت های حقوقی صادر میشود.
 • بسیاری از تجار در سایر کشورها تنها کارت های بازرگانی حقوقی را مورد تایید قرار داده و با آنها معاملات تجاری انجام می دهند.
 • افراد دارای کارت های حقیقی برای تمدید کارت لازم است تسویه اداره مالیات و دارایی را ارائه دهند. اید در حالیست که برای دارندگان کارت های حقوقی ارائه تسویه کامل بدهی های مالیاتی و بیمه الزامی می باشد.

شرایط جدید گرفتن کارت بازرگانی

با توجه به اینکه قصد دریافت کارت بازرگانی حقیقی داشته باشید یا حقوقی شرایط متفاوتی ارائه شده است که رعایت تمام آنها الزامی می باشد. به عنوان مثال، برای کارت های حقیقی و حقوقی لازم است فرد شرایط زیر را دارا باشد:

 • آقایان بالای 21 سال لازم است کارت پایان خدمت نظام وظیفه ارائه دهند.
 • خانم ها و آقایان باید سن بالای 23 سال داشته باشند.
 • حداقل سه سال فعالیت تجاری و مورد تایید دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی الزامی می باشد
 • ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • ارائه مدارک لازم یا حکم کارگزینی که سمت مدیر عاملی یا عضویت در هیات مدیره یا مدیریت بازرگانی و فروش را اثبات کند
 • عدم اشتغال فرد به عنوان کارمند در سازمان های دولتی
 • عدم سابقه محکومیت کیفری
 • عدم سابقه اعلام ورشکستگی به تقلب یا تقصیر
 • عدم امکان صدور بیش از یک کارت بازرگانی برای هر فرد یا شرکت
 • تنها در شرایطی به تجار غیر ایرانی کارت بازرگانی ارائه می گردد که کشور آنها نیز این شرایط را برای بازرگانان و تجار ایرانی فراهم نمایند.

کارت بازرگانی-royalsabt.com

مدارک کارت بازرگانی

پس از بررسی شرایط مورد نیاز برای دریافت مجوز بازرگانی بین المللی، لازم است فرد حقیقی یا حقوقی مدارک مورد نیاز را ارائه داده و پس از بررسی های لازم در نهایت نتیجه اعلام می گردد. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای صورت کارت بازرگانی حقیقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تکمیل فرم های مربوطه منوط به ثبت درخواست صدور کارت بازرگانی
 • ارائه مدارک تحصیلی و دانشگاهی معتبر و مرتبط
 • ارائه پروانه کسب مرتبط با حوزه کسب و کار فرد که حداقل 3 سال از صدور آن گذشته باشد
 • سند مالکیت یا قولنامه دفتر و محل فعالیت
 • ارائه مدارک شناسایی، عکس و تکمیل فرم های مربوطه، کارت ملی
 • ارائه فرم های مربوطه از قبیل مشخصات بازرگانی، تعهد برای عضویت در اتاق بازرگانی، تایید سابقه بیش از 3 سال فعالیت در حوزه مورد نظر
 • برای دریافت کارت بازرگانی حقوقی نیز لازم است فرم های مربوطه از قبیل فرم عضویت در اتاق بازرگنی، مشخصات بازرگانی، ارائه تاییدیه بانک در اثبات حسن اعتبار بانکی، عدم سو پیشینه، سند مالکیت یا قولنامه محل کار و مدارک شناسایی فرد درخواست دهنده ارائه گردد.

فرآیند دریافت کارت بازرگانی

1-اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی

2-ثبت اظهارنامه در اداره ثبت شرکتها

3-اخذ کد اقتصادی و تعیین حوزه مالیاتی

4-اخذ مفاصا  حساب دارایی

5-شرکت در دوره آموزشی حداقل 8 ساعت و حداکثر 16 ساعت . و گذراندن آزمون پایان دوره و قبولی در آزمون

6-بازدید از فضای دفتر و آدرس ارائه شده .

7-تایید نهایی

8-صدور و پست کارت بازرگانی

    کارت بارزگانی بر 2 قسم تقسیم میشود : 1.کارت بازرگانی اشخاص حقیقی (مانند بازرگانان) 2. کارت بازرگانی حقوقی (شخصیت های حقوقی مانند شرکتها و موسسات و…)

شرایط دریافت کارت بازرگانی

1-حداقل مدرک نحصیلی دیپلم

2-نداشتن چک برگشتی

3-نداشتن سو پیشینه

 کارت بازرگانی-royalsabt.com

مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت بازرگانی شخصی

1-ارائه یک قطعه عکس

2-مدرک تحصیلی دیپلم

3-ارائه آدرس واقعی و ملک اداری و تجاری(اجاره نامه هولوگرام دار یا کپی سند ملکی)

4-گواهی عدم سو پیشینه

5-ارائه فرم حسن خوش حسابی(تظیم شده توسط این شرکت)

6-ارائه گواهی امضا (تنظیم شده توسط این شرکت)

7-تهیه مفاصا حساب دارایی( تنظیم شده توسط این شرکت)

سپس کارت بازرگانی یکساله صادر میشود .

لازم به ذکر است کارت بازرگانی قابلیت تمدید دارد  و تجاری که بر اساس قوانین مصوب میزان صادراتشان بالا تر از سقف تعین شده باشد میتوانند کارت بازرگانی خوش حسابی که مدت آن 5 سال است دریافت کنند.

تماس با ما-royalsabt.com

مزایا دریافت کارت های بازرگانی

دریافت کارت بازرگانی دارای مزیت های قابل توجه ایی است. به دلیل وجود این مزیت ها، بسیاری از افراد اقدام به اخذ این کارت ها می کنند. یکی از مهم ترین مزایای کارت های بازرگانی، امکان صادرات به خارج  کشور است. تولید کنندگان بسیار زیادی در کشور فعالیت می کنند. فعالیت اقتصادی باید گسترش پیدا کند. یکی از مهم ترین روش ها برای گسترش فعالیت اقتصادی، صادرات کالا به خارج از کشور است.

صادرات دارای مزیت های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بسیار زیادی می باشد. در همسایگی ایران کشور های زیادی برای صادرات محصول های مختلف، وجود دارند. یکی دیگر از مزایای کارت های بازرگانی، شرکت در نمایشگاه های تجاری است.

این نمایشگاه ها برای صادرات محصول و همچنین آشنایی با فعالیت اقتصادی رقیب های داخلی و خارجی، اهمیت بسیار زیادی دارد. به غیر از این موارد که گفته شد؛ کارت های بازرگانی، دارای مزایای قابل توجه دیگری نیز، می باشند. کسانی که دارای کارت بازرگانی هستند؛ امکان عضویت در اتاق بازرگانی را دارند.

به طور خلاصه مزایای داشتن کارت بازگانی به شرح زیر می باشد:

1-مدرکی معتبر که مورد تایید همه سازماها میباشد 2- ارائه ارز مبادلاتی به بازرگان 3- در صورت انجام واردات و صادرات داشت آن الزامی میباشد . 4- شفاف سازی مالیاتی و دولت الکترونیک .

دیگر ویژگی  مهم کارت بازرگانی برای ثبت برند و علامت تجاری است

دارندگان کارت بازرگانی اعم از حقیقی یا حقوقی میتوانند با استفاده از کارت بازرگانی هر نام و یا برند لاتین یا حتی بی معنی را ثبت نمایند.

مراحل دریافت کارت های بازرگانی

برای دریافت کارت های بازرگانی، شرایط و مراحل مختلفی وجود دارد. اشخاص حقیقی برای دریافت کارت، باید حداقل بیست و چهار سال، سن داشته باشند. همچنین به حداقل سه سال فعالیت اقتصادی و یا داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با بازرگانی نیاز است. اشخاص حقیقی، برای دریافت کارت بازرگانی باید سرمایه ای برای فعالیت های اقتصادی مورد نظر داشته باشند.

همچنین دادن تعهد برای پیروی از سیاست های اقتصادی دولت نیز، برای دریافت کارت بازرگانی الزام می باشد. البته جزئیات این شرایط هر ساله دچار تغییراتی می شود. اشخاص حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی باید مجوز های لازم برای فعالیت اقتصادی خود، داشته باشند.

همچنین باید محل کار اشخاص حقیقی و حقوقی نیز، مشخص باشد. سرمایه اولیه برای فعالیت اشخاص حقوقی مانند شرکت ها، نیاز است. البته سرمایه اولیه اشخاص حقوقی باید بسیار بیشتر از اشخاص حقیقی باشد. برای دریافت کارت های بازرگانی ابتدا باید، مدارک مورد نیاز تهیه شود. این مدارک توسط اتاق های بازرگانی بررسی می شود.

کارت بازرگانی-royalsabt.com

کارت بازرگانی را از کجا دریافت کنیم؟

به منظور دریافت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی لازم است درخواست و مدارک مورد نیاز به اتاق بازرگانی و اداره صنایع و معادن در هر یک از شهرهای ایران ارائه شود. پس از ارائه مدارک و بررسی آنها توسط اتاق بارزگانی، در نهایت مجوز فعالیت های تجاری بین المللی برای افراد حقیقی یا حقوقی ارائه شده و از یا تا 5 سل دارای اعتبار می باشد.

نحوه تمدید کارت بازرگانی

هر یک از کارت های حقیقی و حقوقی پس از صدور دارای بازه زمانی اعتبار مشخصی بوده و پس از اتمام آن امکان فعالیت تجاری با آن وجود ندارد. برای تمدید کارت بازرگانی لازم است مدارک مورد نیاز به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ارائه شود و پس از بررسی صحت اطلاعات و مدارک در نهایت رای برای تمدید صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که مدارک مورد نیاز برای تمدید کارت های حقیقی و حقوقی متفاوت می باشند.

به عنوان مثال، برای کارت های حقیقی لازم است مدارک زیر ارائه شود:

 • تصویر شش در چهار یا سه در چهار از فرد
 • تکمیل فرم های مربوطه از جمله فرم د
 • ارائه مفاصا حساب بیمه نامه تامین اجتماعی
 • ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه محل کار به نام فرد متقاضی
 • تکمیل و ارائه اظهارنامه عملکرد و مالیات در 4 سال های گذشته
 • ارائه مدرک تولیدی برای صنف های تولیدی

برای تمدید کارت های حقوقی نیز لازم است مدارکی به شرح زیر ارائه شوند:

 • تکمیل فرم د سامانه بازرگانی و امضا آن توسط مدیرعامل
 • ارائه اصل مفاصا حساب مالیاتی آخرین سال فعالیت
 • ارائه اظهارنامه عملکرد و مالیات در سالهای گذشته
 • ارائه دو قطعه عکس شش در چهار در صورت پر شدن تمام صفحات کارت یا تغییر مدیرعامل
 • ارائه سند مالکیت یا قولنامه محل کار
 • ارائه مدارک شناسایی از قبیل عکس، شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت نظام وظیفه، مدارک تحصیلی

سوالات متداول کارت بازرگانی

اشخاص حقیقی برای دریافت کارت، باید حداقل بیست و چهار سال، سن داشته باشند. همچنین به حداقل سه سال فعالیت اقتصادی و یا داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با بازرگانی نیاز است. اشخاص حقیقی، برای دریافت کارت بازرگانی باید سرمایه ای برای فعالیت های اقتصادی مورد نظر داشته باشند. همچنین دادن تعهد برای پیروی از سیاست های اقتصادی دولت نیز، برای دریافت کارت بازرگانی الزام می باشد. البته جزئیات این شرایط هر ساله دچار تغییراتی می شود. اشخاص حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی باید مجوز های لازم برای فعالیت اقتصادی خود، داشته باشند. همچنین باید محل کار اشخاص حقیقی و حقوقی نیز، مشخص باشد. سرمایه اولیه برای فعالیت اشخاص حقوقی مانند شرکت ها، نیاز است. البته سرمایه اولیه اشخاص حقوقی باید بسیار بیشتر از اشخاص حقیقی باشد. برای دریافت کارت های بازرگانی ابتدا باید، مدارک مورد نیاز تهیه شود. این مدارک توسط اتاق های بازرگانی بررسی می شود.

یکی از مهم ترین مزایای کارت های بازرگانی، امکان صادرات به خارج کشور است. تولید کنندگان بسیار زیادی در کشور فعالیت می کنند. فعالیت اقتصادی باید گسترش پیدا کند. یکی از مهم ترین روش ها برای گسترش فعالیت اقتصادی، صادرات کالا به خارج از کشور است. صادرات دارای مزیت های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بسیار زیادی می باشد. در همسایگی ایران کشور های زیادی برای صادرات محصول های مختلف، وجود دارند. یکی دیگر از مزایای کارت های بازرگانی، شرکت در نمایشگاه های تجاری است. این نمایشگاه ها برای صادرات محصول و همچنین آشنایی با فعالیت اقتصادی رقیب های داخلی و خارجی، اهمیت بسیار زیادی دارد. به غیر از این موارد که گفته شد؛ کارت های بازرگانی، دارای مزایای قابل توجه دیگری نیز، می باشند

1-ارائه یک قطعه عکس 2-مدرک تحصیلی دیپلم 3-ارائه آدرس واقعی و ملک اداری و تجاری(اجاره نامه هولوگرام دار یا کپی سند ملکی) 4-گواهی عدم سو پیشینه 5-ارائه فرم حسن خوش حسابی(تظیم شده توسط این شرکت) 6-ارائه گواهی امضا (تنظیم شده توسط این شرکت) 7-تهیه مفاصا حساب دارایی( تنظیم شده توسط این شرکت) سپس کارت بازرگانی یکساله صادر میشود. 

برای اخذ آنلاین کارت بازرگانی لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین