جستجو
ثبت طرح صنعتی و مراحل و هزینه آن در رویال ثبت
مطالبی که در ادامه خواهید خواند...
فهرست مطالب
ثبت طرح صنعتی در رویال ثبت

ثبت طرح صنعتی چیست؟

ثبت طرح صنعتی به آسانی و با در نظر گرفتن چند گام ساده اما دقیق قابل انجام است. برای این کار باید مدارک لازم را تهیه کرده و طبق مراحل ذکر شده در این متن پیش بروید. تنها موضوع مهم این است که مراحل را گام به کام در نظر داشته باشید و در مدارک ارسالی خطایی وجود نداشته باشد. در ادامه متن اهمیت این دو مهم را بیشتر بررسی می کنیم.
رویال ثبت ارائه دهنده انواع خدمات انجام خدمات حسابداری، پلمپ دفاتر و… است.

برای اطلاعات بیشتر ویدیو های ما را در آپارات ببینید.

استعلام ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی باید با استعلام آن همراه باشد. یان کار به منظور اطمینان از منحصر به فرد بودن کار شماست. با استعلام طرح صنعتی می توانید مطمئن شوید که این طرح قبلا توسط کسی ثبت نشده و کار شما یگانه و بی همتاست. برای استعلام طرح صنعتی، وارد سامانه مالکیت معنوی شده و با وارد کردن اطلاعات لازم این کار را انجام دهید. مطابق با قوانین این سازمان، استعلام قبل از ثبت طرح صنعتی، هیچ هزینه ای را در برندارد. زمان ورود به سامانه مذکر باید فیلدهای زیر را پر کنید تا استعلام طرح صنعتی به درستی انجام شود.
 1. عنوان کالای مورد نظر
 2. مبنای تطابق (در سه حالت مختلف)
 3. طبقه بندی کالا
 4. شماره ثبت
 5. شماره اظهارنامه
 6. نوع شخص (حقیقی یا حقوقی)
 7. شماره ملی
 8. تاریخ اظهارنامه (می توان از دو فیلد مشخص برای فیلتر کردن آن استفاده کرد)
توجه داشته باشید که برای استعلام قبل از ثبت طرح صنعتی نیازی نیست تمامی این گزینه ها را تکمیل کنید. تنها بر اساس یکی از فیلدها نیز می توان جستجو کرد. استعلام به معنای تأیید پرونده شما نیست. این کار تنها برای اطمینان از یگانگی طرح شماست.
موقعیت مکانی شرکت رویال ثبت
رویال ثبت

هزینه ثبت طرح صنعتی

برای پاسخ گویی به سؤالات خود در این زمینه، می توانید در هر ساعت از شبانه روز و هر کجا که هستید، با رویال ثبت تماس گرفته و بدون فوت وقت، مراحل لازم برای انجام این کار را شروع کنید. ثبت علامت تجاری نیز با رویال ثبت امکان پذیر است. 

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی بدون در اختیار داشتن مدارک درخواست شده توسط سازمان مالکیت معنوی امکان پذیر نیست. این مدارک عبارت‌اند از:
 • مدارک هویتی متقاضی (که می تواند طراح اثر نباشد)
 • مدارک هویتی طراح اصلی (که می تواند مالک اصلی نیز باشد)
 • کپی از روزنامه های رسمی و تغییرات شرکت
 • 6 قطعه تصویر واضح از زوایای مختلف طرح
 • آدرس پستی مالک طرح
 • شماره ثابت و شماره موبایل شخص درخواست کننده
لازم است این میان برخی نکات را در مورد تصاویر ارسالی برای ثبت طرح صنعتی خود در نظر داشته باشد. اول اینکه تصاویر باید در اندازه A4 تهیه شوند. اندازه بیشتر از این لازم نیست. تمام تصاویر را به صورت عمودی در نظر بگیرید و زمینه اصلی آنها را نیز ترجیحا سفید قرار دهید. در ادامه باید تصاویر را به صورت رنگی با حجم 500 کیلوبایت ارسال کنید. قابل ها را با نام لاتین نام گذاری کنید و در نظر داشته باشید که تصاویر پشت و روی کارت ملی کنار هم باشند (نه در دو تصویر جداگانه).

نمونه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی با توجه به نمونه های ارسالی افراد در سامانه مالکیت معنوی انجام می شود. این نمونه ها همان تصاویری هستند که شما از 6 زاویه طرح خود ترسیم کرده اید. تمامی طرح های ناب منحصر به فرد و یا بسیار متفاوت از طرح های ثبت شده، قابل ثبت هستند. مگر اینکه جزو موارد زیر باشند:
 1. اصیل و جدید نباشند
 2. قبل از ثبت برای عموم افشا نشده باشد
 3. نتوان از آنها محصولی را تولید کرد (البته وابستگی صرف به تولید در نتیجه عملکرد فنی نیز می تواند دلیل رد طرح صنعتی باشد)
 4. طرحی که حاوی نشان های رسمی کشور است (مانند پرچم ها)
 5. طرح هایی که مخالف اخلاق حسنه و نظم عمومی هستند
مراحل ثبت طرح چیست؟ با رویال ثبت همراه باشید
مشاوره

جهت مشاوره با کارشناسان ما می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس:  ۰۲۱۷۹۶۲۴۰۲۱۲۲۸۹۰۱۲۰

شرایط ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی با توجه به شروط لارم برای این کار انجام می شود. یکی از شروط اصلی آن نیز پیروی از متن قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی است. این قانون با تشریح صریح عنوان می کند که چه مواردی در زمان ثبت طرح صنعتی مورد توجه هستند و از ارائه چه چیزهایی باید خودداری کرد. برخی از این موارد را در بخش قبل ذکر کردیم. همچنین لازم است که بدانید اگر طرح مورد نظر شما در حد طراحی اصول و روش های ساخت یک کالاست، مورد حمایت قرار نمی گیرد. ثبت طرح صنعتی به منظور طراحی ظاهری کالا هاست و مواردی که به روش های ساخت و یا توضیح ویژگی های یک مسیر برای ساخت ختم می شود را حمایت نمی کند.

مجوز ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی تنها با مجوز رسمی اداره مالکیت معنوی امکان پذیر است. این اداره پس از بررسی های لازم پرونده را تأیید می کند. شما بعد از اخذ مجوز از این سازمان می توانید برای ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور نیز اقدام کنید. این مورد به سه حالت مختلف انجام می شود.
 1. ثبت ملی با پیروی از قوانین ثبت کشور مبدأ
 2. ثبت منطقه با استفاده از قوانین چند کشور در یک منطقه متحد
 3. ثبت بین المللی در وضعیتی که کشور مورد نظر شما در موافقت نامه این موضوع سهیم باشد (متأسفانه ایران در این امر سهمی ندارد)

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی مستلزم پرداخت هزینه هایی است که به صورت تعرفه دولتی لحاظ شده است. این میزان برای همه افراد یکسان بوده و باید در همان مراحل اول ثبت پرداخت شود. شما بعد از ثبت اظهارنامه طرح صنعتی، تعرفه منظور شده را به صورت الکترونیکی پرداخت می کنید. توجه داشته باشید که با اضافه کردن طبقات به کار خود باید تعرفه آن مورد را نیز پرداخت کنید. همچنین تمدید طرح صنعت و یا انتقال طرح صنعتی به شخص دیگر نیز موجب صرف هزینه خواهد شد. چنانچه پرونده شما رد شود هم باید هزینه رسیدگی به اعتراض را پرداخت کنید. در صورتی که بعد از ثبت طرح صنعتی خود نیازمند اجرای برخی تغییرات بودید نیز باید هزینه های لازم را در نظر بگیرید. شاید اینگونه به نظر برسد که ثبت طرح صنعتی کاری ساده و سهل است. اما همه فعالیت های از این دست، نیازمند دقت بالایی هستند. با استفاده از تجربه کارشناسان رویال ثبت می توانید ابعاد مختلف این موضوع را بهتر بشناسید و دقت لازم را در زمان بررسی مراحل ثبت طرح صنعتی در نظر بگیرید. رویال ثبت به جهت سهولت کار شما با در نظر گرفتن سرویس رایگان مشاوره این امکان را فراهم کرده است تا در هر ساعت از شبانه روز و تمامی روزهای هفته، بتوانید سؤالات خود را پیگیری کنید.
مراحل ثبت طرح در رویال ثبت
مشاوره

جهت مشاوره با کارشناسان ما می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس:  ۰۲۱۷۹۶۲۴۰۲۱۲۲۸۹۰۱۲۰

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی با توجه به شروط لارم برای این کار انجام می شود. یکی از شروط اصلی آن نیز پیروی از متن قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی است. این قانون با تشریح صریح عنوان می کند که چه مواردی در زمان ثبت طرح صنعتی مورد توجه هستند و از ارائه چه چیزهایی باید خودداری کرد.
ثبت طرح صنعتی تنها با مجوز رسمی اداره مالکیت معنوی امکان پذیر است. این اداره پس از بررسی های لازم پرونده را تأیید می کند. شما بعد از اخذ مجوز از این سازمان می توانید برای ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور نیز اقدام کنید. این مورد به سه حالت مختلف انجام می شود.
ثبت طرح صنعتی مستلزم پرداخت هزینه هایی است که به صورت تعرفه دولتی لحاظ شده است. این میزان برای همه افراد یکسان بوده و باید در همان مراحل اول ثبت پرداخت شود. شما بعد از ثبت اظهارنامه طرح صنعتی، تعرفه منظور شده را به صورت الکترونیکی پرداخت می کنید. توجه داشته باشید که با اضافه کردن طبقات به کار خود باید تعرفه آن مورد را نیز پرداخت کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین