خیابان شریعتی روبروی ظفر مجتمع تجاری نگین ظفر طبقه پنجم واحد E
ساعت کاری ۲۴ ساعته ۷ روز کاری
royalsabt@yahoo.com
لوگو
گواهی ارزش افزوده
آخرین مقالات
فهرست مطالب
مالیات بر ارزش افزوده در گذشته مربوط به کشور های توسعه یافته و مدرن بود. در واقع این نوع مالیات نیز، در کنار سایر مالیات ها منبع درآمد مناسبی برای دولت و انجام کار های خدماتی  بوده است.

ارزش افزوده

اگر بخواهیم در مورد مفهوم ارزش افزوده بیشتر توضیح دهیم؛ می توانیم از یک مثال کمک بگیرم. یک کالای تولیدی مانند نان را می توان کالایی چند مرحله ای در نظر گرفت. کشت گندم ، تبدیل آن به آرد و همچنین تبدیل آرد به نان، مرحله های تولید نان می باشد.

در هر یک از این مرحله ها شخص یا گروهی بر روی محصول اولیه کاری انجام می دهد. بر اساس انجام این کار، از محصول اولیه، محصولی دیگر با ارزشی بیشتر به وجود می آید. ارزش اضافه شده در هر مرحله، بر قیمت و همچنین مالیات اخذ شده موثر است.

اما  این مفهوم فقط برای کالا های تولیدی نیست. بلکه خدمات نیز مشمول این مفهوم مهم می شوند. به عنوان مثال، فروش کالا های وارداتی می تواند یکی خدمت چند مرحله ایی باشد. از واردات یک کالا تا رسیدن آن به دست مردم، چند مرحله وجود دارد.

در هر یک از این مرحله ها به سبب کاری که انجام شده، ارزشی نیز افزوده می شود. در فعالیت های اقتصادی این مفهوم بیشتر برای محاسبات کاربرد دارد. در ادامه درباره این مسئله بیشتر توضیح می دهیم.

گواهی ارزش افزوده - رویال ثبت

بیشتر بخوانیم : ثبت شرکت تعاونی

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده در گذشته مربوط به کشور های توسعه یافته و مدرن بود. در واقع این نوع مالیات نیز، در کنار سایر مالیات ها منبع درآمد مناسبی برای دولت و انجام کار های خدماتی  بوده است.

در ایران، قانون مالیات دارای نواقص زیادی می باشد. مدت زیادی از تصویب مالیات بر ارزش افزوده در ایران نمی گذرد. لایحه این نوع از مالیات، در سال شصت شمسی مورد بررسی مجلس وقت قرار گرفت.

اما در آن زمان به دلایل مختلفی این لایحه تصویب نشد. بار دیگر در اوایل دهه ۸۰ این نوع از مالیات مورد توجه قرار گرفت. یک پروسه ۷ سال برای تصویب و بررسی آن طی شد. و در نهایت در سال هشتاد و هفت شمسی این لایحه به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان در ایران رسید. وزیر امور دارایی این قانون مالیاتی جدید را برای اجرا به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ کرد.

اجرای این قانون هنوز با چالش های جدی مواجه است. هنوز سازمان امور مالیاتی، ساز و کار صحیحی برای دریافت مالیات ها ندارد. و فرار مالیاتی یکی از مسئله های مهمی است که متاسفانه در ایران به میزان قابل توجه ایی اتفاق می افتد. برای اجرای صحیح این قانون، محاسبه دقیق ارزشی که در نتیجه کار، به کالا یا خدمات افزوده می شود اهمیت دارد.

روش محاسبه  مالیات بر ارزش افزوده

روش صحیح محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، بسیار اهمیت دارد. روش محاسبه این مالیات در کشور ما بر اساس صورت حسابی است. همراه کالایی که به فروش می رسد؛ از خریدارش مالیات بر ارزش افزوده آن، کسب می شود.

فروشنده نیز در موعد مقرر این مالیات ها را به سازمان امور مالیاتی کل کشور، پرداخت می کند. بهای نهایی کالایی که خریدار پرداخت می کند، شامل مالیات بر ارزش افزوده آن و همچنین قیمت اصلی خود کالا می باشد.

برای  محاسبه، نرخ یا درصد مالیات ضرب در قیمت کالا شده و به علاوه قیمت اولیه کالا می شود. نرخ مالیات در کشور ایران ۹ درصد است. یعنی ۹ درصد از قیمت هر کالایی به عنوان مالیات کسب می شود. در قانون، نحوه و محل مصرف بودجه حاصل از مالیات مشخص شده است.

مفهوم ارزش افزوده - رویال ثبت

گروه های شغلی  مشمول بر مالیات ارزش افزوده

تمام گروه های شغلی و فعالین اقتصادی، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی شود. اما به طور کلی می توان گفت هر فردی که در کار خود به نحوی خرید و فروش کالا یا خدماتی را انجام می دهد؛ باید مالیات پرداخت کند. به عنوان مثال این مسئله، شامل وارد کنندگان کالا، صادر کنندگان کالا، موسسه های تجاری مختلف، هتل ها، فروشندگان طلا و جواهر می شود.

این مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی خود را به موقع تحویل دهند. برای پر کردن اظهار نامه مالیاتی باید کد اقتصادی وجود داشته باشد. پرداخت به موقع و منظم مالیات بر ارزش افزوده، سبب معافیت های مالیاتی می شود. اما بعضی از مشاغل نیز به طور کلی معاف از مالیات هستند. این معافیت ها، برای گروه های شغلی فرهنگی اعمال می شود. به عنوان مثال کتاب فروش ها از پرداخت مالیات معاف هستند.

اما به غیر از فروشندگان کالا های هنری و فرهنگی، بعضی از شغل های دیگر مانند خدمات درمانی معاف از مالیات می باشند. همچنین تولید کنندگان محصولات کشاورزی فرآوری نشده معاف از مالیات هستند. یعنی کشاورزان نیاز به پرداخت مالیات ندارند. علت این مسئله حساس بودن و اهمیت کار کشاورز ها و همچنین پایین بودن سطح درآمد سالانه آن ها می باشد.

ارزش افزوده - رویال ثبت
 
 

بیشتر بخوانیم : ثبت برند لاتین

 
 
ارزش افزوده مالیاتی است که باید به اداره مالیات بر ارزش افزوده پرداخت گردد . این مالیات مستقل از مالیات تکلیفی است .
این مالیات که تا پایان سال ۹۷ نه در صد در نظر گرفته شده  است . میبایست در قالب مالیات ارزش افزوده بصورت فصلی ارائه میگردد .
تا ۱۵ ام ماه بعد از هر فصل فرصت داده میشود که گزارش ارزش افزوده به اداره مربوطه ارائه شود . و ۹ در صد اختلاف خرید و فروش در پرداخت میگردد .
 

مدارک مورد نیاز دریافت گواهی ارزش افزوده

 
۱-کپی مدارک شناسایی اعضا
۲-کپی مدارک شرکتی اعم از اساسنامه ، اظهارنامه ثبتی ، روزنامه رسمی ، شرکتنامه .
۳-قبص برق و تلفن ملک
۴-اجاره نامه رسمی و هولوگرام دار برای ملک استیجاری
۵-کپی سند ملکی برای ملک استیجاری یا ملک تحت تملک
۶-اخذ کد اقتصادی قدیم
۷-اخذ کد اقتصادی جدید
۸-ثبت نام در سامانه ارزش افزوده
نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده
۱-ابتدا مدارک فوق تهیه میشود
۲-سپس به وکیل مجموعه رویال ثبت وکالتی داده میشود
۳-تشکیل پرونده  ارزش افزوده انجام میگیرد
 
سپس گواهی ارزش افزوده صادر میشود.
زمان صدور گواهی ارزش افزوده
حدود ۱ الی ۲ ماه زمان  میبرد که گواهی ارزش افزوده صادر شود . معمولا ۶ ماهه صادر میشود و پس از ۶ ماه قابل تمدید میباشد .
 
برای مشاهده ویدئو از فیلترشکن استفاده نمایید:

مشاوره ثبت شرکت

سوالات متداول

مالیات بر ارزش افزوده در گذشته مربوط به کشور های توسعه یافته و مدرن بود. در واقع این نوع مالیات نیز، در کنار سایر مالیات ها منبع درآمد مناسبی برای دولت و انجام کار های خدماتی بوده است. در ایران، قانون مالیات دارای نواقص زیادی می باشد. مدت زیادی از تصویب مالیات بر ارزش افزوده در ایران نمی گذرد. لایحه این نوع از مالیات، در سال شصت شمسی مورد بررسی مجلس وقت قرار گرفت. اما در آن زمان به دلایل مختلفی این لایحه تصویب نشد. بار دیگر در اوایل دهه ۸۰ این نوع از مالیات مورد توجه قرار گرفت. یک پروسه ۷ سال برای تصویب و بررسی آن طی شد.

. روش محاسبه این مالیات در کشور ما بر اساس صورت حسابی است. همراه کالایی که به فروش می رسد؛ از خریدارش مالیات بر ارزش افزوده آن، کسب می شود. فروشنده نیز در موعد مقرر این مالیات ها را به سازمان امور مالیاتی کل کشور، پرداخت می کند. بهای نهایی کالایی که خریدار پرداخت می کند، شامل مالیات بر ارزش افزوده آن و همچنین قیمت اصلی خود کالا می باشد. برای محاسبه، نرخ یا درصد مالیات ضرب در قیمت کالا شده و به علاوه قیمت اولیه کالا می شود. نرخ مالیات در کشور ایران ۹ درصد است. یعنی ۹ درصد از قیمت هر کالایی به عنوان مالیات کسب می شود.

کپی برابر اصل مدارک شناسایی اعضا و گواهی عدم سو پیشینه برای همه اعضا و بازرسین و مدرک مورد نیاز در زمینه تخصصی ارائه شود و فرم شرکت رویال ثبت تکمیل گردد . وکالتنامه وکیل امضا شود . و مجوز وزارت تعاون توسط شرکت رویال ثبت اخذ میگردد . وتایید دوره آموزشی گرفته میشود

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین