جستجو

این دونوع شرکت از بسیاری جهات شبیه به هم هستند اما از جنبه هایی با یکدیگر تفاوت دارند.

مشترکات و تفاوت های بین شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

1-در شرکت سهامی خاص تعداد سهام مطرح است ، اما در شرکت مسدولیت محدود در صد سهم هر شخص .
2-ارزش ریالی هر سهم در شرکت سهامی خاص مشخص شده است اما در شرکت مسئولیت محدود که در صدسهم هر شخص مشخص است ارزش ریالی معنا ندارد .
3-در شرکت سهامی خاص تعیین بازرس اجباری است اما در شرکت مسئولیت محدود اختیاری .
4-حداقل تعداد نفرات در شرکت مسئولیت محدود 2نفر ولی در شرکت سهامی خاص 3 نفر +2 نفر بازرس =5 نفر میباشد .
5-در شرکت سهامی خاص باید حداقل 35 در صد سرمایه نزد بانک بلوکه شود و مابقی ظرف یکسال واریز و برداشت شود . اما در شرکت مسئولیت محدود نیاز به واریز سرمایه نیست و فقط اظهاری میباشد .
6-در هر دو شرکت حداقل سرمایه یک میلیون ریال میباشد .
7-در هر دو شرکت میتوان فعالیت بازرگانی انجام داد اما در موسسات غیر تجاری فعالیت بازرگانی و خرید و فروش و واردات و صادارات امکان پذیر نیست .

8-از لحاظ اعتباری شرکت سهامی خاص دارای اعتبار بالایی میباشد از اینر در مناقصات و مزایدات و تسهیلات ترجیحا برای شرکت سهامی خاص اعتبار بیشتری قایل هستند . اما شرکت مسئولیت محدود از درجه اعتبار پایینتری برخوردار است .
9-در صورتیکه برخی شرکا در جلسات مجمع عمومی شرکت نکنند ، برای ارسال آگهی دعوت حداقل سهام در شرکت سهامی خاص 50 در صد ولی در شرکت مسئولیت محدود 2/3 سرمایه میباشد . لازم بذکر است رعایت اکثریت تعدادی و سهامی الزامیست . از اینرو ارائه آگهی دعوت در شرکت سهامی خاص راحتتر میباشد .
10.برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه شرکت به مدیر عامل شرکت تحویل می شود ولی نیازی به ارائه گواهی بانکی برای ثبت شرکت نمی باشد.به عبارتی مدیر عامل فقط اقرار با دریافت کل سرمایه شرکت می کند.
11.از شرایط اصلی ثبت شرکت سهامی خاص باید به انتخاب اجباری بازرس اصلی و بازرس علی البدل اشاره کرد در حالیکه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود انتخاب بازرس اختیاری است.
12. در شرکت سهامی خاص مدت مدیریت حداکثر دو سال می باشد که پس از آن  قابل تمدید است ولی  در شرکت مسئولیت محدود این امکان وجود دارد که مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند یا اینکه در صورت تمایل بازه زمانی برای دوره مدیریت در اساسنامه شرکت تعریف کرد.
13.در شرکت سهامی خاص انتخاب روزنامه کثیر الانتشار برای درج آگهی های دعوت شرکت الزامی است ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
14. در شرکت سهامی خاص شرایط احراز حدنصاب درمجامع عمومی سهل تر ودر شرکت مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد.
15. درشرکت سهامی خاص مجامع عمومی به وسیله هیئت رئیسه ای مرکب از یک نفر رئیس و دو نفر ناظر و یک نفر منشی که از بین سهامداران انتخاب می شوند اداره می  گردد ولی مجامع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود توسط هیئت نظاردرصورتی خواهند بود. که تعداد شرکا ء آن از 12نفر بیشتر باشد.
16.افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود شرکت در اختیاری است.
17. در شرکت با مسئولیت محدود ،سرمایه شرکت به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند.

18. در شرکت سهامی خاص مدیران بایستی سهامدار باشند یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه شرکت را تهیه وبه صندوق شرکت بسپارند. در شرکت مسئولیت محدود  از بین شرکاء یا از خارج به صورت موظف یا غیر موظف انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود.
19.تقسیم سود در شرکت مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء ودر شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام، تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند.
20. در شرکت مسئولیت محدود حق رای  به نسبت سرمایه است ولی در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام خواهد بود .
21.در شرکت مسئولیت محدود تقویم سهم الشرکه غیر نقدی توسط شرکاء صورت می گیرد، شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت می باشند. در شرکت سهامی خاص تقویم آورده غیر نقدی با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین