جستجو
مطالبی که در ادامه خواهید خواند...
فهرست مطالب

نحوه استعلام ثبت برند

استعلام ثبت برند یا همان استعلام علامت تجاری، اولین قدم برای ثبت برند سازمان ماست. شما تنها با انجام این کار می توانید به این نتیجه برسید که نام انتخابی برای برندتان در حوزه فعالیت خود تا چه میزان اصیل و بی مانند است. این دو مؤلفه حتما در ماندگاری برند شما مؤثر خواهند بود. زیرا استفاده از نامی که مشابهی در بازار ندارد باعث می شود فعالیت و تجارت شما در ذهن مخاطب ماندگاری شده و تنها با یک اشاره، شما را به یاد بیاورند. به دلیل اهمیت این موضوع در متن حاضر این مسئله را با هم بررسی کرده و برخی از سؤالات مهم متقاضیان استعلام ثبت برند را مرور می کنیم. از دیگر خدمات رویال ثبت می توان به ثبت طرح صنعتی،ثبت شعبه خارجی و… اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر ویدیو های ما را در آپارات ببینید.

چرا استعلام برند ضروری است؟

داشتن برند و علامت تجاری برای انجام یک فعالیت تجاری ضروری است و استعلام ثبت برند نخستین قدم برای این کار است. در اصل برند یک علامت تجاری است که شامل عدد، تصاویر، حروف و… می ‌باشد. همیشه یک برند منحصر به فرد بوده و معرف محصولاتی (یا خدماتی) است که وارد بازار می ‌شوند. منحصر بودن برند (علامت تجاری) به این معناست که، زمانی که یک برند به نام شخصی به ثبت رسیده باشد، شخص دیگری مجاز به استفاده و ثبت از آن نیست. مهم ‌ترین و نخستین گام برای ثبت برند، استعلام برند ‌های از پیش ثبت شده می ‌باشد (استعلام ثبت برند). زیرا که نامی که شما با هزار ایده و به سختی انتخاب کرده ‌اید، نباید پیش تر به نام شخص دیگر در حوزه‌ فعالیت شما به ثبت برسد. پس پیش از ثبت برند، اطمینان کامل از عدم ثبت آن توسط شخصی دیگر ضرورت دارد. استعلام ثبت برند به دلیل تنوع بالا در برند های ثبت شده از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و شما را تا حدودی زیادی نسبت به رد یا تایید ثبت برندتان مطلع می نماید، به گونه ای که اگر زمانی برند تجاری به نام فرد دیگر ثبت شده باشد به هیچ عنوان اشخاص دیگر یا شما اجازه استفاده از آن و ثبت را ندارند. برای پیشگیری از این مشکلات ابتدا باید استعلام ثبت برند انجام شود و بعد از آن  در صورت عدم وجود ایرادات قانونی خاص در نهایت ثبت شود. امروزه انتخاب برند یا علائم تجاری سخت تر از گذشته شده است، زیرا که در دهه های اخیر حجم برند های ثبت شده در اداره مالکیت صنعتی به گونه چشمگیری افزایش پیدا کرده است به گونه ای که استعلام ثبت برند از امور ضروری بوده و این موضوع سبب اطمینان خاطر متقاضی برای ثبت برند مورد نظر خواهد شد، همچنین این موضوع سبب صرفه جویی در هزینه و زمان به دلیل عدم رد برند خواهد گردید. ثبت و انتخاب برند تابع شرایط خاصی بوده و به سبب قانون ثبت علامت و اختراعات، برند یا همان علامت تجاری، می بایست ابتکاری و جدید بوده و گمراه کننده نباشد.به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که همگی امور مربوط به استعلام ثبت برند خود را با خیالی مطمئن به وکلا و مشاوران رویال ثبت بسپارید تا در کمترین زمان ممکن و مقرون به صرفه ترین قیمت، بهترین نتیجه را بگیرید. رویال ثبت کارشناسانی دارد که در زمینه استعلام ثبت برند متخصص هستند و می توانند تجربیاتشان را در اختیار شما قرار دهند. بنابر این با ما در تماس باشید.

رویال ثبت

استعلام ثبت برند

برای پاسخ گویی به سؤالات خود در این زمینه، می توانید در هر ساعت از شبانه روز و هر کجا که هستید، با رویال ثبت تماس گرفته و بدون فوت وقت، مراحل لازم برای انجام این کار را شروع کنید.

اظهارنامه استعلام ثبت برند

استعلام ثبت برند نیازمند تکمیل اظهارنامه مخصوص به خود است. شما با ارائه تمامی اطلاعات لازم در این سند، آن را به همراه مابقی مدارک لازم برای اداره مالکیت معنوی صنعتی، ارسال کرده و پس از آن می توانید برای ثبت برند خود اقدامات لازم را در نظر بگیرید. اظهار نامه استعلام ثبت برند را باید با این اطلاعات تکمیل کنید.
 • نام، کد ملی و نشانی پستی متقاضی. در این بخش تابعیت فرد نوع فعالیت او، شماره ثبت شرکت و آدرس محل کار به صورت دقیق لازم است.
 • در صورتی که برای انجام کار خود وکیل تعیین کرده اید، وکالت‌نامه او به همراه اطلاعات تکمیلی.
 • نام و نشانی افرادی که صلاحیت دارند تا ابلاغیه مورد نظر را در ایران دریافت کنند.
 • ضمیمه کردن نمونه ای از علامت تجاری در کادر مربوط به استعلام ثبت برند
 • توصیف اجزاء علامت تجاری و تعیین حروف مشخص آن (در صورتی که علامت مورد درخواست برای ثبت با حروف خاص طراحی شده باشد).
 • مشخص کردن دسته بندی کالاها و یا خدماتی که برند مورد نظر برای تشخیص آن ها به کار می رود.
 • مشخص کردن حق تقدم در صورتی که درخواست شده باشد
 • مشخص کردن رشته فعالیت مالک برند برای استعلام ثبت برند
 • مشخص کردن برند جمعی (در صورتی که ثبت آن مورد درخواست باشد)
 • درج آوانویسی و ترجمه برند در صورتی که مشتمل بر کلمه یا کلماتی غیر از فارسی باشد.
 • مشخص کردن رنگ به کار برده شده در طراحی برند، در وضعیتی که رنگ به عنوان صفت مشخص و یا ویژگی خاص برند استفاده شده باشد.
 • مشخص کردن سه بعدی بودن علامت (در صورت درخواست هنگام ثبت آن)
 • مشخص کردن ضمائم به جهت استعلام ثبت برند
موقعیت مکانی شرکت رویال ثبت

مشاوره

جهت مشاوره با کارشناسان ما می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن همراه:  ۰۹۱۲۰۲۰۸۸۰۳ – ۰۹۱۲۰۲۱۷۸۸۵ – ۰۹۱۲۰۲۰۸۸۰۴

شماره تماس:  ۰۲۱۷۹۶۲۴- ۰۲۱۲۲۸۹۰۱۲۰

پیگیری استعلام ثبت برند

پیگیری استعلام ثبت برند به صورت آنلاین انجام می شود. در اصل تمامی مراحل استعلام برند و ثبت آن به صورت غیر حضوری انجام شده و نیاز به حضور فیزیکی افراد در اداره مالکیت معنوی نیست. با استفاده از سامانه این اداره می توانید فرم های لازم را پر کرده و بعد از مدتی، با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود، وارد سامانه مذکور شده و برای پیگیری مابقی مراحل اقدام نمایید. به بیان دیگر برای پیگیری استعلام ثبت برند خود می توانید از این مراحل استفاده کنید:
 1. ورود به سامانه ssaa.ir
 2. خدمات الکترونیکی
 3. اداره ثبت علائم تجاری
 4. ورود نام کاربری و رمز
 5. پیگیری وضعیت پرونده
معمولا اطلاعات مربوط به تأیید یا رد وضعیت پرونده در زمان استعلام ثبت برند به صورت پیام کوتاه و یا ایمیل برای متقاضی ارسال می شود. اما در صورتی که بعد از حدود یک ماه از وضعیت پرونده خود اطلاعی نداشتید، می توانید با مراجعه مجدد به سامانه و استفاده از سربرگ «تماس با ما» در خواست خود را به صورت ارسال فرم و یا تماس تلفنی پیگیری نمایید.

استعلام ثبت برند چگونه است؟

نحوه استعلام ثبت برند، با استفاده از سامانه مالکیت معنوی صنعتی امکان پذیر است. همان طور که اشاره کردیم یا ورود و ثبت نام در این سامانه می توانید به جستجو میان هزاران برند ثبت شده بپردازید و راهنمایی های لازم را برای طراحی برند خود به دست آورید. البته تأیید برند شما به نظر کارشناسان این امر وابسته است اما تعیین میزان اصالت و یگانگی برند در زمان استعلام ثبت برند، بسیار قابل توجه اداره مالکیت معنوی است. به یاد داشته باشید که هر برند بعد از ثبت، ده سال عمر دارد. به این معنا که بعد از این ده سال، با توجه به ماده 131 قانون و مقررات ثبت برند، متقاضی باید برای تمدید برند خود اقدامات لازم را در نظر بگیرد. در این مرحله دیگر نیازی به مرحله استعلام ثبت برند نیست، زیرا که شما برند خود را به ثبت رسانده و مالکیت آن را در اختیار دارید.

اهمیت استعلام ثبت برند

مالکیت معنوی ثبت علامت تجاری و استعلام ثبت برند باعث می شود شهرتی که برند کسب نموده است و اعتباری که دارد مورد سوء استفاده دیگر افراد قرار نگیرد و به این ترتیب شما برندی اختصاصی خواهید داشت که ‌مشتریان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می نماید. اگر برندی که انتخاب نموده‌ اید گیرا و جذاب‌ باشد، باعث می شود بازدید کنندگان شما به مشتریان دائمی و همیشگی تبدیل شوند و فروش محصولات شما بیشتر شود. استعلام ثبت برند سبب می شود کسب و کار و یا شرکتی که دارید برای تولید ارائه خدمات و یا محصول آرامش کافی را داشته باشد و نگران این موضوع که رقبا به سوء استفاده از برند می پردازند نباشد، چرا که این برند حاصل تلاش خودتان است و کسی جز صاحب اصلی برند حق استفاده از آن را نخواهد داشت.

استعلام ثبت برند تجاری از سایت قوه قضاییه

استعلام ثبت برند تجاری از سایت قوه قضاییه یک فرآیند حقوقی است که به وسیله‌ی آن می‌توان اطلاعاتی درباره ثبت و وضعیت قانونی یک برند تجاری را از طریق سامانه ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه به دست آورد. این فرآیند شامل ورود به سایت قوه قضاییه، دسترسی به سامانه ثبت اسناد و املاک و جستجوی برند مورد نظر است. با استفاده از اطلاعات دریافتی از سامانه، می‌توان اطلاعاتی مانند نام برند، تاریخ ثبت، وضعیت قانونی و دارایی‌های مالکیت معنوی برند را بررسی کرد. استعلام ثبت برند از سایت قوه قضاییه می‌تواند در ارزیابی و تأیید وضعیت قانونی برند، تشخیص تداخل با برندهای دیگر و حفاظت از حقوق مالکیت معنوی برند مؤثر باشد.

مشاوره

جهت مشاوره با کارشناسان ما می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن همراه:  ۰۹۱۲۰۲۰۸۸۰۳ – ۰۹۱۲۰۲۱۷۸۸۵ – ۰۹۱۲۰۲۰۸۸۰۴

شماره تماس:  ۰۲۱۷۹۶۲۴- ۰۲۱۲۲۸۹۰۱۲۰

آیا استعلام ثبت برند هزینه دارد؟

استعلام ثبت برند، حق طبیعی تمام افرادی ایست که می خواهند کسب و کار خود را شروع و آینده کاری خود را برنامه ریزی کنند. از این رو، انجام این مرحله در زمان ثبت برند هیچ گونه هزینه ای را برای افراد در پی نخواهد داشت. شما تنها با ورود به سامانه مالکیت معنوی می توانید برای استعلام ثبت برند خود اقدام کنید. تنها این موضوع را در نظر داشته باشید که انجام این کار نیازمند تجربه کافی و آشنایی به قوانین و مراحل مختلف این سامانه است. البته مراحل مختلف ثبت برند، هزینه های خاص خود را در برخواهند داشت. این هزینه ها شامل تمدید برند و علامت تجاری نیز می شوند اما در کلیت مرحله استعلام ثبت برند شامل این تعرفه های مالی نیست.

آیا استعلام علامت تجاری زمان‌بر است؟

استعلام ثبت برند، زمان زیادی را در برنخواهد داشت. این کار به صورت اینترنتی انجام می شود تا در وقت متقاضیان صرفه جویی لازم انجام شود. کارشناسان ما در رویال ثبت می توانند این کار را در عرض یک ساعت برای شما انجام دهند. این کار نیازمند تجربه کافی در زمینه ثبت برند است و ما مفتخریم که در این زمینه تجربیات لازم را در اختیار داریم. شرکت رویال ثبت با 17 سال سابقه کار در زمینه استعلام ثبت برند، ثبت برند و علامت تجاری، ثبت شرکت، خدمات مالی و مالیاتی، اخذ گواهینامه های معتبر بین المللی ایزو، اخذ گواهینامه ارزش افزوده، اخذ کد اقتصادی و مواردی از این دست، در خدمت شماست تا مراحل کاری خود را به آسانی و با کمترین موانع پیش ببرید.

مدت زمان اعتبار علامت تجاری

علامت یا لوگو و نشان برند نشان دهنده هویت و شناسه بوده و به همین دلیل در تمام دنیا برندهای شناخته شده و حتی کسب و کارهای کوچک از آن استفاده می کنند. استفاده غیرمجاز از این علامت توسط سایر افراد و کسب و کارها تنها زمانی غیر قانونی تلقی شده و قابل دفاع است که مالک اصلی نسبت به ثبت آن در دستگاه های ذی ربط اقدام کرده باشد. پس از ثبت علامت برند به مدت ده سال تمام حق و حقوق مادی و معنوی آن برای مالک اصلی حفظ شده و امکان استفاده غیر مجاز وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که مدت زمان 10 ساله اولیه، پس از اتمام قابل تمدید می باشد. برای این منظور 6 ماه بعد از اتمام تاریخ اعتبار به مالک حقیقی یا حقوقی فرصت داده میشود تا نسبت به تمدید آن اقدام نماید. در غیر این صورت سایر افراد می توانند نشان را به نام خود به ثبت برسانند. علاوه براین، علامت های تجاری ثبت شده اگر به مدت سه سال توسط مالکین آن استفاده نشوند، سایر افراد می توانند درخواست ثبت را برای آن ارائه دهند.

مراحل ثبت علامت تجاری

نشان تجاری به صورت حقیقی و حقوقی قابل ثبت می باشد و برای هر یک از این دو لازم است مدارک مورد نیاز ابتدا تهیه و سپس سایر مراحل ثبت نام طی شوند. از جمله مدارک مورد نیاز برای ثبت نشان تجاری به صورت حقیقی می توان به کپی مدارک شناسایی فرد از قبیل شناسنامه و کارت ملی، کارت بازرگانی دارای اعتبار، کپی مجوز فعالیت در حوزه مورد نظر، عکس و فایل علامت در ابعاد 10 در 10 اشاره کرد.

پس از تکمیل مدارک فوق، لازم است ثبت نام از طریق سامانه مالکیت صنعتی انجام شود. در حین ثبت نام تمام فیلدها و اطلاعات مورد نظر باید بدون اشتباه تکمیل شده و طبقه و فصل بر اساس حوزه فعالیت کسب و کار انتخاب شود. در نهایت پس از تکمیل مراحل ثبت نام، مراحل بررسی برای تایید علامت از نظر استانداردها و عدم ثبت آن توسط سایر افراد نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

به عنوان آخرین گام، پس از تایید اطلاعات، لازم است آگهی اظهارنامه به همراه اطلاعات مالک حقیقی یا حقوقی نشان و علامت و کالاهای تحت پوشش آن در روزنامه های رسمی ثبت شود.

ثبت علامت تجاری شرکتها

برای ثبت علامت تجاری شرکت ها که به صورت حقوقی انجام میشود، لازم است کپی از کارت شناسایی مدیر عامل شرکت مربوطه، کپی مجوز فعالیت، کپی روزنامه تاسیس برند، علامت یا نشان و کارت بازرگانی را ارائه دهند. توجه داشته باشید که در هر دو نوع حقیقی و حقوقی، در شریطی لازم است کارت بازرگانی ارائه شود که در علامت مورد نظر از حروف لاتین استفاده شده باشد.

نکته بسیار مهم اینکه، شرکت های خارجی در صورتی می توانند در ایران علامت برای کسب و کار خود ثبت نمایند که کشور آنها نیز چنین امکانی را برای تجار ایرانی فراهم کند.

استعلام علامت تجاری

آدرس ipm.ssaa.ir مرجع رسمی استعلام ثبت لوگو و برند اینترنتی می ‌باشد. این سامانه به سازمان ثبت اسناد تجاری کشور تعلق دارد. در این سامانه برای استعلام ثبت برند آنلاین باید به قسمت «جستجو در پرونده‌های علائم تجاری» مراجعه نمایید. پس از آن در این بخش فیلد های لازم با عنوان علامت، وضعیت اظهارنامه، تطابق بر مبنای، تاریخ نام، نام خانوادگی، اظهارنامه از، طبقه‌بندی تصویر، شماره ثبت، شماره اظهارنامه، طبقه‌بندی کالا، نوع شخص، تاریخ اظهارنامه تا و شماره ملی را پر کرده و جستجو را انجام دهید. همان گونه که اشاره نمودیم پر کردن فیلد های ذکر شده اگر چه چندان سخت نیست، اما در بعضی شرایط کاری نسبتا تخصصی محسوب می شود. بنابر این بهتر است برای تکمیل آن ‌ها از یک فرد متخصص همچون کارشناسان رویال ثبت در این زمینه کمک بگیرید. علاوه براین این سامانه شما می توانید با تماس با کارشناسان مجموعه رویال ثبت، مراحل استعلام ثبت لوگو را انجام دهید.

استعلام علامت تجاری

ثبت علامت تجاری و استعلام آن امروزه به راحتی و به صورت غیر حضوری قابل انجام است. افراد می‌توانند از طریق اینترنت و سامانه‌های مربوطه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و روزنامه رسمی، فرآیند جستجوی برند را انجام دهند. استعلام برند رایگان است و می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود. استعلام علامت قبل از ثبت علامت تجاری بسیار مهم است، زیرا اطمینان حاصل می‌کند که برند مورد نظر قبلاً ثبت نشده است. در صورت عدم استعلام کامل، ممکن است در مرحله ثبت برند هزینه و زمان اضافی برای ارسال اظهارنامه ثبت صرف شود و در نهایت برند مورد انتخاب رد شود. از آنجا که استعلام برند از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی و روزنامه رسمی به صورت آنلاین انجام می‌شود، فرآیند زمان‌بری ندارد و به سرعت قابل انجام است.  استعلام برند امروزه به دو روش زیر انجام می‌شود:
 1. استعلام برند از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی:

سامانه ثبت علامت تجاری ipm.ssaa.ir یکی از معتبرترین منابع برای استعلام برند است. در این روش، افراد متقاضی ثبت علامت تجاری می‌توانند به سایت مربوطه مراجعه کنند و با انتخاب گزینه جستجو در بانک اطلاعاتی ثبت علامت، اطلاعات مربوط به برند مورد نظر خود را در فرم مربوطه وارد کنند. سپس می‌توانند مشاهده کنند که آیا برند مورد نظر ثبت شده است یا خیر.
 1. استعلام برند از طریق سایت روزنامه رسمی:

هنگام ثبت علامت تجاری ، آگهی مربوط به آن در روزنامه رسمی منتشر می‌شود. افراد می‌توانند از طریق سایت روزنامه رسمی به این آگهی‌ها دسترسی پیدا کنند و اطلاعات مربوط به برند مورد نظر را دریافت کنند. لازم به ذکر است که استعلام برند تنها یکی از خدماتی است که امروزه به صورت آنلاین قابل انجام است و با پیشرفت فناوری، امکانات بسیاری برای انجام این فرآیند در هر زمان و مکانی فراهم شده است.

اداره ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری به شما امکان می‌دهد که لوگو یا نشان تجاری خاص خود را بر روی کالاها و خدمات خود استفاده کنید و جلوی کپی‌برداری توسط دیگران را بگیرید. برای ثبت علامت تجاری، می‌توانید به اداره ثبت علامت تجاری و مالکیت معنوی مراجعه کنید. این اداره وظیفه ثبت و مدیریت امور مربوط به علائم تجاری، طرح‌های صنعتی و اختراعات را دارد. آدرس این اداره در تهران، میدان امام خمینی، خیابان خیام، خیابان فیاض بخش، جنب ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. همچنین می‌توانید از طریق وکیل خود این روند را پیگیری کنید. ساعات کاری اداره ثبت علائم تجاری در تهران از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر است. این اداره به افراد خلاق و ایده‌پرداز حمایت می‌کند و امکان ثبت علامت تجاری در سراسر ایران و سایر کشورها را فراهم می‌کند. با توجه به پیشرفت فناوری و الکترونیکی شدن اغلب امور، اداره ثبت علامت تجاری نیز سامانه‌ای به آدرس iripo.ssaa.ir را معرفی کرده است. این سامانه به متقاضیان امکان می‌دهد بدون نیاز به حضور حضوری در اداره، از طریق این سایت به صورت آنلاین، ثبت برند یا اختراع خود را بر اساس نحوه ثبت علامت تجاری انجام دهند. همچنین، متقاضیان می‌توانند مدارک مورد نیاز را به نشانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی)، با آدرس تهران، خیابان فیاض بخش، ضلع شمال شرقی پارک شهر، ساختمان شماره 3، ارسال نمایند. این اقدامات به صورت غیر حضوری انجام می‌شوند و نیازی به حضور حضوری در اداره ثبت علامت تجاری نیست.

رویال ثبت

ثبت علامت تجاری

برای پاسخ گویی به سؤالات خود در این زمینه، می توانید در هر ساعت از شبانه روز و هر کجا که هستید، با رویال ثبت تماس گرفته و بدون فوت وقت، مراحل لازم برای انجام این کار را شروع کنید.

مدت زمان ثبت علامت تجاری

بیشترین مدت زمان برای ثبت علامت و نشان برند به بررسی استانداردها در طراحی آن و عدم مغایرت با قوانین اختصاص داده میشود. متناسب با طبقه و فصل ممکن است مدت زمان ثبت علامت تجاری در بازه 10 تا 30 روز طول بکشد. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از سو استفاده از نام برند لازم است حداکثر 5 ماه پس از اتمام زمان اعتبار 10 ساله برند، نسبت به تمدید آن اقدام شود. برای این منظور لازم است درخواست تمدید ثبت شده و مدارک مورد نیاز از قبیل گواهی امضا در دفترخانه رسمی، مدارک شناسایی مالک حقیقی یا حقوقی ارائه گردد. زمان تمدید نشان برند حداکثر 60 روز طول خواهد کشید.

واگذاری علامت تجاری

واگذاری و فروش علامت تجاری، یکی دیگر از مزیت های، ثبت علامت تجاری است. کسب و کار های موفق پس از مدتی شناخته، می شوند. در این صورت، وجود نام و نشان تجاری یک شرکت، سبب اعتماد مشتری ها خواهد شد. به عنوان مثال، اگر کسی کالایی را تولید کند، و آن کالا کیفیت بالایی داشته باشد؛ مردم به آن نام و نشان تجاری اعتماد می کنند. مردم معمولا برای خرید، شرکتی را انتخاب می کنند؛ که از قبل آن را می شناسند.

به همین دلیل، نشان های تجاری دارای ارزش معنوی و مالی بسیار زیادی هستند. گاهی سود بسیاری از شرکت ها، در واگذاری نشان تجاری خود، است. آن ها بدون واگذار کردن کارخانه و شرکت و یا هیچ چیز دیگری، این کار را انجام می دهند. و فقط علامت تجاری خود را با قیمت قابل توجه ایی، به افراد متقاضی واگذار می کنند. این واگذاری تنها، در صورت ثبت قانونی نشان تجاری ممکن است. در غیر این صورت، امکان واگذاری علامت و یا نشانی تجاری وجود نخواهد داشت.

زیرا با ثبت نشان تجاری، سندی به عنوان، سند مالکیت به مالک کسب و کار اعطا می شود. از طریق این سند، امکان واگذاری حقوقی نشان تجاری وجود دارد. اما در صورت نبودن این سند، هیچ امکانی برای واگذاری قانونی نشان تجاری وجود نخواهد داشت. زیرا صاحب آن کسب و کار، از نظر قانونی مالک نشان تجاری خود نیست.

سامانه ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری در ایران به عنوان یک امر اختیاری در نظام حقوقی مورد توافق قرار گرفته است، مگر اینکه دولت ثبت آن را الزامی کند. اداره ثبت علائم تجاری در ایران در تهران واقع شده و خدمات مربوط به ثبت علائم تجاری و مالکیت معنوی را ارائه می‌دهد.آدرس دقیق اداره ثبت علائم تجاری در ایران به صورت زیر است: میدان امام خمینی، خیابان خیام، خیابان فیاض بخش، جنب ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور. خدماتی که اداره ثبت علائم تجاری ارائه می‌دهد، شامل ثبت طرح‌های صنعتی، ثبت اختراعات، ثبت برند و علائم تجاری است. این اداره مسئول پذیرش و بررسی درخواست‌ها و صدور گواهی‌های مالکیت معنوی برای علائم تجاری می‌باشد. این خدمات به منظور حفظ حقوق مالکیت و ایجاد حمایت قانونی برای صاحبان علائم تجاری ارائه می‌شوند.
 • ثبت علامت تجاری امکان می‌دهد که لوگو یا نشان تجاری متعلق به خود و کالاهای تولیدی شما باشد.
 • اداره ثبت علامت تجاری و مالکیت معنوی در تهران، میدان امام خمینی، خیابان خیام، خیابان فیاض بخش، جنب ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دارد.
 • خدماتی که این اداره ارائه می‌دهد شامل ثبت طرح‌های صنعتی، ثبت اختراعات، ثبت علامت تجاری است.
 • کار ثبت علامت تجاری و طی کردن روند آن می‌تواند توسط افراد متخصص وکیل صورت گیرد و نیازی به حضور فیزیکی شخص متقاضی نیست.
 • ثبت علامت تجاری و اختراعات در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی در تهران انجام می‌شود و تحت نظارت اداره ثبت احوال و اسناد کشور است.

 مدارک مورد نیاز ثبت علامت حقیقی

مدارک مورد نیاز ثبت علامت یا مدارک مورد نیاز ثبت برند  شخصی یا ثبت برند حقیقی بشرح  زیر است :
1- کارت بازرگانی شخصی
2- جواز مرتبط با فعالیت(جواز تولید ، جواز تاسیس ، موافقت اصولی ، جواز کسب )
3- کپی شناسنامه کارت ملی فرد
4- در صورتیکه توسط واسطه (وکیل )علامت تجاری ثبت شود باید مشخصات وکیل نیزدر دسترس باشد .
5- 10 عدد علامت با ابعاد 6 در 6 سانتی متر
6- اظهارنامه علامت باید بصورت دقیق نوشته شود  رنگ علامت تجاری فونت بکار رفته در علامت تجاری اشکال بکار رفته در علامت تجاری باید بطور دقیق قید شود .
پس از تکمیل مدارک مشخصات علامت تجاری در سامانه ثبت علامت تجاری ثبت میگردد . سپس به هر اظهارنامه ثبت علامت یک کد  رهگیری ثبت علامت تخصیص داده میشود که در سامانه قابل پیگیری باشد .

 مدارک مورد نیاز ثبت علامت حقوقی

در صورت نیاز به ثبت علامت حتما نیاز به ثبت شرکت نمیباشد اما برخی میخواهند ابتدا ثبت شرکت انجام دهند سپس اقدام به ثبت علائم تجاری نمایند . در اینحالت باید اقدام به ثبت یکی از شرکتهای مسئولیت محدود یا سهامی خاص گردد .
فرآیند ثبت شرکت بدین صورت میباشد که ابتدا کپی شناسنامه و کارت ملی شرکا ارائه میگردد سپس برای کلیه شرکا اقدام به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه میگردد . سپس نسبت به تهیه و امضاء اوراق ثبت شرکت اعم از اظهارنامه ثبت شرکت ، اساسنامه ثبت شرکت ، شرکتنامه ثبت شرکت و صورتجلسه ثبت اقدم میگردد.
سپس اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه میگردد و پس از تعیین نام اقدام به ارسال اوراق ثبتی و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت از طریق پست میگردد . سپس از طریق سامانه ثبت شرکت نسبت به ثبت شرکت اقدام خواهد شد .
1- کارت بازرگانی شرکتی که به نام مدیرعامل شرکت صادر میشود .
2- جواز مرتبط با فعالیت(جواز تولید ، جواز تاسیس ، موافقت اصولی ، جواز کسب )
3- کپی شناسنامه کارت ملی مدیرعامل
4- روزنامه رسمی شرکت
5- 10 عدد علامت با ابعاد 6 در 6 سانتی متر
6- در صورتیکه توسط واسطه (وکیل )علامت تجاری ثبت شود باید مشخصات وکیل نیزدر دسترس باشد .
7- اظهارنامه علامت باید بصورت دقیق نوشته شود  رنگ علامت تجاری فونت بکار رفته در علامت تجاری اشکال بکار رفته در علامت تجاری باید بطور دقیق قید شود .
در نهایت مشخصات در سامانه ثبت علامت تجاری ثبت میگردد . سپس به هر اظهارنامه ثبت علامت یک کد  رهگیری ثبت علامت تخصیص داده میشود که در سامانه قابل پیگیری باشد .

 اهمیت ثبت نشان تجاری به شیوه قانونی

گرفتن سند مالکیت برای نشان و یا علامت تجاری، تنها در صورت ثبت علامت تجاری، ممکن است. در غیر این صورت، افراد صاحب کسب و کار، مالکیت حقوقی بر نشان تجاری خود نخواهند داشت. یکی از مهم ترین دلیل های که سبب اهمیت ثبت قانونی علامت تجاری می شود؛ سند مالکیت معنوی می باشد.

ممکن است بعضی از افراد متقلّب، با نشان تجاری مشابه با علامت شما، شروع به کار کنند. این اتفاق معمولا، برای کسب و کار های تولیدی یا خدماتی موفق اتفاق می افتد. این افراد متقلب، با هدف سود جویی و یا تخریب نشان تجاری شما، این کار را انجام می دهند. به هر حال باید با چنین افرادی، برخورد حقوقی کرد. بعضی از کسب و کار ها نشان تجاری داشته و از یک علامت مخصوص برای کالای های خود استفاده می کنند .

اما ممکن است آن نشان را ثبت نکنند. مخصوصا مشاغل و کسب و کار های کوچک دچار این اتفاق می شوند. این کسب و کار ها برای پیگیری و برخورد قانونی با کسانی که از نشان و علامت تجاری آن ها سو استفاده کردند؛ دچار مشکل های مختلفی خواهند شد.

سوالات متداول

نحوه استعلام ثبت برند، با استفاده از سامانه مالکیت معنوی صنعتی امکان پذیر است. همان طور که اشاره کردیم یا ورود و ثبت نام در این سامانه می توانید به جستجو میان هزاران برند ثبت شده بپردازید و راهنمایی های لازم را برای طراحی برند خود به دست آورید.
استعلام ثبت برند، حق طبیعی تمام افرادی ایست که می خواهند کسب و کار خود را شروع و آینده کاری خود را برنامه ریزی کنند. از این رو، انجام این مرحله در زمان ثبت برند هیچ گونه هزینه ای را برای افراد در پی نخواهد داشت. شما تنها با ورود به سامانه مالکیت معنوی می توانید برای استعلام ثبت برند خود اقدام کنید.
استعلام ثبت برند، زمان زیادی را در برنخواهد داشت. این کار به صورت اینترنتی انجام می شود تا در وقت متقاضیان صرفه جویی لازم انجام شود. کارشناسان ما در رویال ثبت می توانند این کار را در عرض یک ساعت برای شما انجام دهند. این کار نیازمند تجربه کافی در زمینه ثبت برند است و ما مفتخریم که در این زمینه تجربیات لازم را در اختیار داریم.
×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین