جستجو

انجمنها و جوامع نظیر جامعه مهندسین مشاور ، یا انجمن جراحان ایران که هر دو توسط این مجموعه به ثبت رسیده اند ، به نهادی اطلاق میگردد که در یک زمینه علمی ، پزشکی ، فناوری ، ادبی و فرهنگی معین فعالیت می نمایند که طبق آیین نامه های علوم پزشکی یا وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری میباشد . ارزیابی هر گونه فعالیت این نهادها در صورتیکه فعالیتشان علمی و یا فنی باشد توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و اگر فرهنگی و هنری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در صورتیکه در زمینه علوم پزشکی باشد توسط وزارت بهداشت و علوم پزشکی ارزیابی میگردند و مسئولیت صدور ابطال و یا تمدید پروانه فعالیت این نهاد ها به عهده ارگانهای مذکور میباشد .

ثبت انجمن

 
شرایط ثبت انجمن یا جامعه
• تعداد اعضا هیات موسس میبایست 10 نفر باشند که حداقل 2/3 اعضا درجه استادی میباید داشته باشند .  این اعضا  باید از نشر علمی در بین اعضا هم سطح خود شناخته شده تر باشند و این ارزیابی توسط ارگان مربوطه صورت میپذیرد . ضمنا این مساله باید برای آنها اثبات پذیر باشد که افراد هیات موسس دارای رزومه کاری و تجربی قوی هستند . ضمنا افراد هیات موسس باید از داشگاهها ی مختلف باشند . به منظور مشارکت سایر متخصصین نباید همگی از یک دانشگاه باشند . اعضا هیات موسس باید تابع قوانین جمهوری اسلامی فعالیت نمیاند و همگی تابغ ایران باشند . ضمنا باید اقرار کنند که هیچگونه فعالیت سیاسی و وابستگی به احزاب سیاسی خارجی که مقابل جمهوری اسلامی هستند ندارند . ضمنا اقرار مییکنند که هسچگونه سو پیشیه کیفری ندارند . رزومه کاری هر یک از اعضا هیات موسس در اختیار کمیسیون بررسی قرار میگیرد و بصورت کامل بررسی میگردد . همه موارد باید قابل اثبات باشند .سپس تقاضانامه ای از طرف اعضا ارائه میشود . اساسنامه ای تنظیم و آن توسط کمیسیون بررسی میگردد و نهایتا مورد تصویب قرار میگیرد . کپی مدرک تحصیلی همه افراد در هیات موسس ارائه میگردد .برای اینکه برنامه و هدف این انجمن مشخص شود باید یک طرح توجیهی تنظیم گردد و ارائه و در کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد . ضمنا این طرح توجیهی طوری باید نوشته شود که قابل دفاع باشد . اگر انجمن بین المللی خاصی مشابه این انجمن وجود داشته باشد باید مدرکی از آن ارائه شود .
در مورد اساسنامه انجمن ذکر چند نکته حاثز اهمیت است : اولا باید جامع باشد و موارد زیر را در برگیرد 1-هدف از تشکیل این انجمن مشخص شود 2- نام انجمن بصورت کامل عنوان شود 3- موضوع فعالیت انجمن کاملا شرح داده شود 4- طریقه انتخاب مسئولان مثلا دبیر انجمن و اعضا هیات موسس 5- شرح وظایف کلیه اعضا مشخص میگردد . 6- ارکان این انجمن شامل چه افرادی میگردد 7- آدرس انجمن با کد پستی مشخص شود 8-مدت فعالیت که میتواند نا محدود باشد یا محدود باشد مثلا 5 سال . 9- طریقه انحلال انجمن مشخص شود 10.طریقه تامین مالی  مجموعه به چه شکل میباشد .
اسانامه رد 3 نسخه تهیه و به تایید اعضا هیات موسس میرسد سپس توسط وزارت مربوطه مهر و امضا که به منزله تایید این اساسنامه است خواهد رسید . 
انجمن پس از ثبت 4 سال اعتبار دارد و پروانه آن مجددا قابل تمدید میباشد . دقت داشته باشید 3 ماه پیش از ابطال نسب به تمدید آن اقدام نمایید در غیر اینصورت انجمن منحل شده تلقی میگردد و مجددا پروسه ثبت انجمن باید از ابتدا طی شود .
مدارک مورد نیاز برای ثبت انجمن
1- کپی شناسنامه  و کارت ملی اعضا هیات موسس
2- رزومه کاری همه اعضا
3- طرح توجیهی
4- مدارک تحصیلی همه اعضا هیات موسس
5- اساسنامه (3 نسخه) که به تایید همه اعضا هیات موسس رسیده باشد .
6- تقاضانامه ثبت انجمن
7- سر شناس بودن اعضا  هیات موسس به نحوی اثبات شود (در زمینه ای که انجمن میخواهد ثبت شود )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین