خیابان شریعتی روبروی ظفر مجتمع تجاری نگین ظفر طبقه پنجم واحد E
ساعت کاری ۲۴ ساعته ۷ روز کاری
royalsabt@yahoo.com
لوگو
ثبت موسسه
آخرین مقالات
فهرست مطالب

ثبت موسسه

ثبت موسسه، دارای پروسه مشخصی است. هر یک از موسسه های غیر تجاری باید ثبت شوند. دلیل های گوناگونی برای ثبت موسسات وجود دارد. موسسات دارای انواع مختلفی هستند.

موسسه هایی که عنوان موسسه غیر تجاری نیز به آن ها داده می شود؛ در ایران فراوان هستند. همچنین بعضی از موسسه های بزرگ، دارای شعبه های مختلفی در شهر های ایران می باشند. برای ایجاد یک شعبه از موسسه در شهر دیگر، نیاز به ثبت شعبه تازه تاسیس وجود دارد.

بعضی از موسسه ها نیز دارای شعبه های متعدد نیستند. این موسسه ها، فقط یک بار نیاز به ثبت دارند. برای ثبت یک موسسه غیر تجاری می توان از مشاوران حقوقی کمک گرفت.

مراحل ثبت موسسه

ثبت موسسه به منظور انجام فعالیت های غیرتجاری صورت گرفته و اغلب جنبه آموزشی و خیریه دارند. به همین دلیل انجام هرگونه فعالیت های تجاری در این موسسات غیرقانونی بوده و امکان فعالیت های بازرگانی به آنها اختصاص داده نمیشود.
به منظور ثبت این موسسات لازم است گام های زیر طی شوند:
در اولین گام لازم است نوع موسسه مشخص شده و بر همین اساس تعیین می گردد که فعالیت های صورت گرفته در آن دارای منافع مالی می باشد یا خیر.
برخی از موسسات به صورت غیرانتفاعی فعالیت داشته و هیچگونه سود مادی برای اعضای آن در نظر گرفته نمیشود مانند موسسات خیریه. در مقابل، برخی از آنها دارای سود می باشند مانند موسسات خدماتی و نظافتی و موارد مشابه! پس از تعیین نوع موسسه و شیوه فعالیت، در گام بعد لازم است مدارک مورد نیاز ارائه گردد. 
از مهم ترین مدارک برای ثبت موسسه غیرتجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • تنظیم اساسنامه موسسه
 • تکمیل فرم های مربوط به درخواست ثبت موسسه
 • ارائه مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره و شرکا
 • ارائه مجورهای لازم برای فعالیت موسسه متناسب با نوع و حوزه کاری آن
 • تکمیل اطلاعات درخواست شده در سامانه https://www.sherkat.ssa.ir
 • تکمیل ۵ نام فارسی و متناسب با فرهنگ اسلامی پیشنهادی برای موسسه مورد نظر و بررسی آن توسط کارشناسان مربوطه

تمام مدارک و شرایط توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و در صورت تایید لازم است مدارک درخواستی پست شود. در نهایت اگر تمام مدارک مورد تایید قرار گرفت، امکان ثبت موسسه در دفاتر مربوطه فراهم خواهد شد و در آخرین گام در روزنامه جمهوری اسلامی ایران و سایر روزنامه های کثیرالانتشار آگهی باید درج شود.

 

چگونگی ثبت موسسه حقوقی

ثبت موسسه حقوقی برای اشخاصی امکان پذیر است که دارای تحصیلات در این حوزه بوده و دفتر وکالت شخصی نداشته باشند. در این صورت حداقل دو نفر با این شرایط لازم است تا بتوانند نسبت به ثبت این موسسات اقدام نمایند.

مساله بسیار مهم اینکه، حداقل یک نفر از اعضای موسسه باید حداقل ۸ سال سابقه فعالیت به عنوان وکیل دادگستری را دارا بوده و هیچ یک نباید دفتر وکالت به صورت جدا داشته باشند.

برای ثبت موسسه حقوقی لازم است مدارک زیر ارائه شوند:

 • تنظیم و تکمیل اساسنامه
 • تکمیل تقاضانامه ثبت موسسه
 • ارائه مدارک شناسایی هیئت مدیره و شرکا
 • ارائه مدارک تحصیلی مورد نیاز (حداقل یک نفر از اعضای هیئت مدیره باید مدرک کارشناسی حقوقی داشته باشد)
 • ارائه نام فارسی و ۳ سیلابی برای موسسه

ثبت موسسه آموزشی

از دیگر انواع فعالیت ها که نیاز به ثبت موسسه برای آنها وجود دارد می توان به هرگونه فعالیت آموزشی و علمی اشاره نمود.

به عنوان مثال، تاسیس و راه اندازی موسسات برگزاری دوره های آموزشی کنکور، تحقیقات علمی در سطوح ملی و بین المللی، مدارس و دانشگاه های غیر انتفاعی، موسسات آموزشی آزاد، پژوهشکده ها و شرکت های دانش بیان، موسسات آموزش زبان های خارجی و غیره همگی به عنوان موسسه آموزشی فعالیت خود را آغاز و مجوزهای مربوطه را اخذ می کنند. جهت ثبت این موسسات لازم است مدارک زیر ارائه شوند:

 • ارائه مدارک شناسایی تمام شرکا
 • تکمیل تقاضانامه ثبت موسسات آموزشی
 • تنظیم اساسنامه و امضا آن توسط تمام شرکا
 • ارائه صورتجلسه مجمع موسسین
 • دریافت مجوزهای مربوطه متناسب با حوزه آموزشی مورد نظر

در نهایت مدارک فوق به اداره ثبت شرکت ها لازم است ارائه شود و بررسی های لازم توسط بازرسین و کارشناسان مربوطه انجام میشود. در صورت تایید تمام مدارک ارسال شده لازم است آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار ثبت گردد و پس از آن موسسه امکان فعالیت در حوزه ثبت شده را دارا خواهد بود.

ثبت موسسه مشاوره

هر گونه ارائه فعالیت در زمینه مشاوره تحصیلی و روانشناسی نیاز به اخذ مجوزهای مربوطه داشته و گروه و تیم هایی که قصد ارائه خدمات در این حوزه را دارند می توانند نسبت به ثبت موسسه اقدام نمایند.

برای این منظور لازم است تمام افراد هیئت مدیره و شرکا چند ویژگی مهم را دارا باشند که عبارتند از:

 • حداقل سن ۳۵ سال با ۸ سال فعالیت در این حوزه یا ۴۰ سال با ۵ سال سابقع فعالیت
 • داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در زمینه روانشناسی، مشاوره، حقوق، مددکاری اجتماعی، فقه و مبانی حقوق اسلامی و غیره که با حوزه فعالیت موسسه تناسب داشته باشند.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر یا سوپیشینه، سو شهرت و موارد مشابه هر یک از اعضای هیئت مدیره
 • قبولی در آزمون دریافت مجوز ثبت موسسه مشاوره

در صورت دارا بودن شرایط فوق، لازم است مدارک مورد نیاز برای ثبت به اداره ثبت شرکت ها ارائه شده و توسط بازرسین و کارشناسان بررسی شوند.

ثبت موسسه خیریه

موسسات خیریه در گروه موسسات غیرانتفاعی قرار گرفته و هیئت مدیره و اعضای آن هیچگونه منفعت مالی از آنها دریافت نمی کنند.

برای ثبت این موسسات لازم است اعضای هیئت مدیره دارای شرایط زیر باشند:

 • تابعیت از جمهوری اسلامی ایران
 • حداقل شرایط سنی ۲۳ مدیر عامل و تمام اعضای هیئت مدیره
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات دائمی بودن محل فعالیت
 • ارائه مدارک شناسایی حداقل کارشناسی برای دو نفر از اعضای هیئت مدیره و دیپلم برای مدیر عامل

موسسه غیر تجاری

نکته ای در خصوص تعریف موسسه وجود دارد. منظور از اهداف غیر تجاری که در تعریف موسسه ذکر شده این نیست که موسسه هیچ گونه فعالیت اقتصادی ندارد.

بلکه باید گفت، فعالیت های اقتصادی تنها هدف ایجاد یک موسسه نیست. بلکه این فعالیت های اقتصادی در کنار اهداف اصلی به وجود می آید. در نتیجه به دلیل متفاوت بودن اهداف تاسیس موسسه ها، این نوع مجموعه ها دارای تفاوت های اساسی می باشند.

موسسه های غیر تجاری با اهداف گوناگونی تاسیس می شوند. سود آوری در مجموعه های غیر تجاری یک اصل نیست. اما در شرکت ها سود آوری یک اصل اساسی است. این مورد، یکی دیگر از تفاوت های اساسی موسسه و شرکت می باشد.

همان طور که شرکت ها دارای انواع مختلفی هستند؛ موسسه های غیر تجاری نیز زیر مجموعه های متنوعی دارند. برای ثبت هر یک از این موسسه ها، پروسه مخصوصی باید طی شود.

ثبت موسسه - رویال ثبت 

بیشتر بخوانیم : کد اقتصادی

انواع موسسه غیر تجاری

موسسه های غیر تجاری بسیار گسترده می باشند. این موسسه ها را می توان به شیوه های مختلفی تقسیم بندی کرد. تقسیم بندی این موسسه ها، اهمیت بسیار زیادی دارد.

زیرا روال ثبت موسسه ها که در یک زیر مجموعه قرار می گیرند مشابه است. البته روال کلی ثبت تمام موسسه ها یکسان است. و فقط در جزئیات ثبت این موسسه ها، تفاوت های مهم و قابل توجه ایی وجود دارد.

یکی از شیوه های تقسیم بندی موسسه ها، دسته بندی ان ها براساس نوع فعالیت است. این شیوه تقسیم بندی،  برای موسسه ها اهمیت بسیار زیادی دارد. موضوع فعالیت موسسه ها، باید حتما غیر تجاری باشد.

موسسه های هنری، موسسه های آموزشی ، موسسه های خدماتی، موسسه های خیریه، موسسه های ورزشی، موسسه های حقوقی و موسسه حسابداری از جمله انواع موسسه ها می باشند. البته به غیر از این موارد موسسه هایی با موضوع فعالیت های دیگر نیز وجود دارد. هر یک از این موضوع ها که برای موسسات مطرح شد؛ دارای زیر مجموعه های مختلفی هستند.

به عنوان مثال موسسه های آموزشی یکی از گسترده ترین زیر مجموعه ها را دارند. موسسه آموزش زبان، موسسه آموزش موسیقی، موسسه آموزش نقاشی و موسسه های کنکور از زیر مجموعه موسسه های آموزشی هستند.

این نوع موسسه ها همراه با اهداف آموزشی، به فعالیت اقتصادی نیز می پردازند.

ثبت موسسه  انتفاعی

موسسه های انتفاعی یکی از انواع موسسه ها می باشند. این موسسه ها معمولا دارای گروه موسس است. سود به دست آمده از  فعالیت آن، بین هر یک از اعضای گروه موسسین بنا بر سهم، آن ها تقسیم می شود.

اغلب موسسه های آموزشی خصوصی، به صورت انتفاعی فعالیت می کنند. برای ثبت موسسه های انتفاعی باید ابتدا مجوز های لازم از سازمان های مربوطه اخذ شود. بدون وجود این مجوز های رسمی امکان ثبت موسسه و در نتیجه فعالیت آن وجود ندارد.

 در صورت فعالیت موسسه ها، بدون مجوز های لازم، با آن ها به عنوان متخلف برخورد قانونی صورت می گیرد. در نتیجه امکان پلمپ شدن این گونه موسسات نیز، وجود دارد.

ثبت موسسه غیر انتفاعی

در مورد ثبت موسسه های غیر انتفاعی باید گفت؛ این نوع از موسسه ها نباید سود آوری را هدف خود قرار بدهند. موسساتی مانند امور خیریه را باید زیر مجموعه این موسسه ها دانست. برای ثبت این موسسه ها نیز به اخذ مجوز از دستگاه های مربوط، نیاز است. و همچنین باید استعلام ها و مدارک لازم وجود داشته باشد.

دلیل ثبت موسسات به شیوه قانون

موسسات حتما باید به طور قانونی ثبت شوند. مهم ترین دلیل این کار، فعالیت های قانونی این موسسات است. در صورت ثبت نکردن موسسات، هرگونه فعالیت آن ها غیر قانونی محسوب می شود.

حتی موسسه های امور خیریه نیز برای فعالیت های خیریه خود در قالب یک موسسه باید ثبت شوند. در غیر این صورت فعالیت آن ها غیر قانونی محسوب می شود. با موسسه هایی که بدون مجوز فعالیت می کنند برخورد قانونی صورت می گیرد.

حتی اگر این موسسه ها در انجام وظایف خود بدون نقص عمل کنند و هیچ کار خلاف قانونی انجام ندهند؛ به علت نبودن مجوز برای فعالیت خود، مورد برخورد قرار خواهند گرفت. به این دلایل، معمولا اکثر افراد برای تشکیل یک موسسه، به طور قانونی عمل می کنند.

ثبت موسسه تجاری - رویال ثبت 

بیشتر بخوانیم : ثبت علامت تجاری

ثبت موسسه به کمک مشاوران

ثبت موسسه، دارای پروسه مشخصی است. هر یک از موسسه های غیر تجاری باید ثبت شوند. دلیل های گوناگونی برای ثبت موسسات وجود دارد. موسسات دارای انواع مختلفی هستند.

موسسه هایی که عنوان موسسه غیر تجاری نیز به آن ها داده می شود؛ در ایران فراوان هستند. همچنین بعضی از موسسه های بزرگ، دارای شعبه های مختلفی در شهر های ایران می باشند. برای ایجاد یک شعبه از موسسه در شهر دیگر، نیاز به ثبت شعبه تازه تاسیس وجود دارد. بعضی از موسسه ها نیز دارای شعبه های متعدد نیستند.

این موسسه ها، فقط یک بار نیاز به ثبت دارند. برای ثبت یک موسسه غیر تجاری می توان از مشاوران حقوقی کمک گرفت.

سوالات متداول

برای بررسی چگونگی ثبت موسسه باید در مورد موسسه های مختلف توضیح بدهیم. طبق قانون موسسه ها، نهاد و یا مجموعه ای هستند که با اهداف غیر تجاری  به وجود می آیند. به همین دلیل به این نوع موسسه ها، موسسه غیر تجاری نیز گفته می شود. البته نکته ای در خصوص تعریف موسسه وجود دارد. منظور از اهداف غیر تجاری که در تعریف موسسه ذکر شده این نیست که موسسه هیچ گونه فعالیت اقتصادی ندارد. بلکه باید گفت، فعالیت های اقتصادی تنها هدف ایجاد یک موسسه نیست.

یکی از شیوه های تقسیم بندی موسسه ها، دسته بندی ان ها براساس نوع فعالیت است. این شیوه تقسیم بندی،  برای موسسه ها اهمیت بسیار زیادی دارد. موضوع فعالیت موسسه ها، باید حتما غیر تجاری باشد. موسسه های هنری، موسسه های آموزشی ، موسسه های خدماتی، موسسه های خیریه، موسسه های ورزشی، موسسه های حقوقی و موسسه حسابداری از جمله انواع موسسه ها می باشند. 

موسسات حتما باید به طور قانونی ثبت شوند. مهم ترین دلیل این کار، فعالیت های قانونی این موسسات است. در صورت ثبت نکردن موسسات، هرگونه فعالیت آن ها غیر قانونی محسوب می شود. حتی موسسه های امور خیریه نیز برای فعالیت های خیریه خود در قالب یک موسسه باید ثبت شوند. در غیر این صورت فعالیت آن ها غیر قانونی محسوب می شود. با موسسه هایی که بدون مجوز فعالیت می کنند برخورد قانونی صورت می گیرد. 

برای تماشا ویدئو فیلترشکن خود را روشن کنید.

فرم درخواست

ارسال مشخصات و پرداخت

مشخصات شما
تکمیل اطلاعات
هزینه:
۲۵۰۰۰۰۰هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین